Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Danko a Taraba zvolávajú mimoriadnu schôdzu, chcú nájsť riešenie na narastajúce ceny hypoték (video)

Výška splátky má narásť o viac ako 50 percent. Domácnosti nezvládnu platiť hypotéky, uviedol Danko.

29.7.2023 (SITA.sk) – Slovenská národná strana (SNS) s poslancami Tomášom Tarabom a Kuffovcami v Národnej rade (NR) SR zvolávajú mimoriadnu schôdzu. Predseda SNS Andrej Danko uviedol, že strana dlhodobo upozorňuje na nárast cien energií, potravín a tiež hypoték.

Výška splátky narastie

Výška splátky hypoték má narásť o viac ako 50 percent. Jednotlivé splátky, ktoré sú viazané na úrokovú mieru Európskej centrálnej banky, budú navýšené. Žiaľ, rada guvernérov, medzi ktorými sedí aj náš zástupca, schválila navýšenie,“ uviedol Danko a vyhlásil, že domácnosti nezvládnu platiť hypotéky. SNS o tom informovala v tlačovej správe.

Vláda musí podľa SNS prijať opatrenia, aby sa nárasty cien hypoték vykompenzovali. „Reálne hrozí, že ak máte napríklad splátku 300 eur, budete splácať viac ako 500 eur,“ uviedol predseda SNS s tým, že oslovia aj strany Hlas-SD a Smer-SD, aby iniciatívu na zvolanie mimoriadnej schôdze podporili a hľadali spoločné riešenie.

Slováci prestali sporiť

Premiér Ódor, ktorý sa vyparil na mesačnú dovolenku, nám len tak mimochodom s vládou oznamuje, že od 1. januára 2024 pôjdu hore ceny energií o 80 až 100 percent. To sa deje v čase, keď reálne príjmy na Slovensku klesli o viac ako 5 percent,“ uviedol poslanec NR SR Tomáš Taraba a dodal, že sa Slovensko dostalo do stavu, keď väčšina Slovákov prestala sporiť, lebo nezvládajú uhrádzať všetky svoje výdavky aj napriek tomu, že pracujú.

Taraba ďalej uviedol, že za prvý polrok slovenské banky vykazujú o 51 percent viac ziskov než minulý rok.

Minulý rok mali viac ako 800 miliónový zisk. Táto miera nárastu zisku ide práve na úkor ľudí, pretože nezmyselne narástli úrokové sadzby, z ktorých profitujú najmä banky,“ vyhlásil Taraba a dodal, že vyzývajú vládu, aby prišla s mechanizmom, kedy banky budú motivované, aby pomohli predovšetkým tým sociálnym vrstvám nižšej strednej triedy, ktorá si zobrala hypotéku na nehnuteľnosť, kde má trvalý pobyt.

Ak nás banky budú naďalej drancovať, tak ich zase zdaníme a peniaze vám vrátime dotáciou na splácanie hypoték,“ uzavreli Danko a Taraba.

Viac k témam: Hypotéky, Mimoriadna parlamentná schôdza, mimoriadna schôdza, Nárast cien, Predseda SNS, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: SITA.sk – Danko a Taraba zvolávajú mimoriadnu schôdzu, chcú nájsť riešenie na narastajúce ceny hypoték (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií