fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putin kritizoval skresľovanie druhej svetovej vojny, na prehliadke bol aj Danko. Moskva si pripomenula víťazstvo nad fašizmom

Moskva 9. mája (TASR) – Rusko vo štvrtok oslavovalo 74. výročie víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom tradičnou vojenskou prehliadkou na moskovskom Červenom námestí.

Na oslavách sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Sedel na čestnej tribúne nad ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Danko bol jediným predsedom parlamentu z členských krajín Európskej únie, ktorý sa na oslavách Dňa víťazstva v Moskve zúčastnil. Na prehliadke bolo podľa agentúry TASS 130 kusov modernej kolesovej a pásovej vojenskej techniky a 13.600 vojakov.

Vojenská prehliadka sa začala defilé Preobraženského pluku osobnej gardy s legendárnou víťaznou zástavou, ktorú vojaci Červenej armády v máji 1945 vztýčili na budove Ríšskeho snemu (Reichstagu). Putin vo svojom príhovore počas prehliadky kritizoval údajné skresľovanie druhej svetovej vojny v niektorých krajinách. Vyhlásil, že v situácii, keď v niektorých štátoch „nehanebne klamú svojim deťom” o vojne a „zrádzajú svojich predkov”, je povinnosťou každého chrániť pamiatku skutočných hrdinov vojny.

Na tohtoročnej prehliadke sa pre zlé počasie nezúčastnilo letectvo. Nad Červeným námestím malo pôvodne preletieť 74 lietadiel a vrtuľníkov.

Danko „výlet” v Moskve na sociálnej sieti okomentoval takto: „TOTO PRAJEM VIDIEŤ KAŽDÉMU 👍🙏
Nikdy som nemyslel, že sa 9. mája budem môcť na Červenom námestí poďakovať za oslobodenie našej vlasti. Je to pre mňa veľká česť.”

Zdroj titulnej foto: Facebook/Andrej Danko

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií