fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dánsky protiislamský aktivista spálil v Štokholme pred tureckou ambasádou Korán, v Turecku sa konajú protesty

Protesty znova vyvolali obavy z toho, že Turecko bude zdržiavať švédske a fínske členstvo v NATO.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.1.2023 (Webnoviny.sk) – V Turecku sa už druhý deň konal protest proti spáleniu Koránu vo Švédsku. Zhruba 250 ľudí sa zišlo pred švédskym konzulátom v Istanbule, kde zapálili fotografiu dánskeho protiislamského aktivistu Rasmusa Paludana.

Ten v sobotu v Štokholme pred tureckou ambasádou spálil svätú knihu islamu, čo už v sobotu vyvolalo protesty v Istanbule a Ankare.

Švédi spálenie Koránu odmietli

Účastníci nedeľňajšieho protestu v Istanbule mali zelené vlajky s islamským vyhlásením viery a transparent s nápisom „Odsudzujeme štátom podporovanú islamofóbiu Švédska“. Na okne švédskeho konzulátu bol zase nápis „Nezdieľame názor toho idiota, ktorý páli knihy“.

Protest sa konal aj pred švédskym veľvyslanectvom v Ankare a ďalšie protesty sú naplánované aj na večer. Tureckí predstavitelia skritizovali Švédsko, že povolilo Paludanov protest, prezident ho však nekomentoval.

Švédsky premiér Ulf Kristersson sa v sobotu večer na Twitteri zas vyjadril, že sloboda prejavu je v demokracii dôležitá, ale „to, čo je legálne, nie je nevyhnutne vhodné“.

Protesty a vstup do NATO

„Pálenie kníh, ktoré sú pre mnohých sväté, je hlboko neúctivý čin. Chcem vyjadriť súcit so všetkými moslimami, ktorí sú urazení tým, čo sa dnes stalo v Štokholme,“ napísal.

Prečítajte si tiež:
Žena na mítingu expremiéra Babiša vyfackala strážcu zákona, interné vyšetrovanie potvrdilo pochybenia zo strany polície

Protesty znova vyvolali obavy z toho, že Turecko bude zdržiavať švédske a fínske členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Ankara ho dosiaľ neratifikovala, pretože čaká kým severské krajiny splnia jej bezpečnostné požiadavky.

Viac k témam: Korán
Zdroj: Webnoviny.sk – Dánsky protiislamský aktivista spálil v Štokholme pred tureckou ambasádou Korán, v Turecku sa konajú protesty © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií