fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dátum vzniku Slovenskej republiky vedeli hlavne muži, najhoršie odpovedali voliči Smeru a SNS

Agentúra AKO robila celoslovenský reprezentatívny prieskum v dňoch 6. až 12. decembra na vzorke tisíc respondentov.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.1.2023 (Webnoviny.sk) – Iba 42 percent občanov Slovenska vie, kedy vznikla súčasná samostatná Slovenská republika. Vyplýva to prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonala agentúra AKO pre TV JOJ. Nesprávny údaj uviedlo 20,1 percenta opýtaných. Zvyšných 37,9 percent opýtaných na otázku nevedelo odpovedať.

Dátum vzniku Slovenskej republiky

Správne určiť dátum vzniku Slovenskej republiky vedeli hlavne muži, ktorých bolo 49 percent. Čo sa týka veku, správne odpovedať vedeli skôr mladší ľudia do 49 rokov. S rastúcim vekom klesá podiel správnych odpovedí a so stúpajúcim vzdelaním sa zvyšuje podiel tých, ktorí uviedli správnu odpoveď. Správnu odpoveď vedeli najmä obyvatelia Bratislavského a Trenčianskeho kraja (zhodne 53 percent) a slovenskej národnosti (45 percent).

Dátum, kedy vznikla súčasná samostatná Slovenská republika, vedelo 67 percent voličov Progresívneho Slovenska, 63 percent voličov KDH, 57 percent voličov SaS a 55 percent voličov Republiky, 43 percent voličov hnutia Sme rodina a 42 percent voličov Hlasu-SD.

Voliči Smeru a OľaNO

Najmenej vedomostí o tom, kedy vznikla samostatná Slovenská republika, mali voliči strán Smer-SD, SNS a koalície OĽANO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola. Správne na túto otázku odpovedalo 36 percent voličov strany Smer-SD, 38 percent voličov SNS a 41 percent voličov koalície OĽANO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola.

Prečítajte si tiež:
Verejnosť sa môže zapojiť do tvorby zákona o priestupkoch, cieľom je znížiť trestnú sadzbu ale aj zvýšiť pokuty za prehrešky

Agentúra AKO vykonala prieskum v dňoch 6. až 12. decembra na vzorke tisíc respondentov.

Viac k témam: Prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Dátum vzniku Slovenskej republiky vedeli hlavne muži, najhoršie odpovedali voliči Smeru a SNS © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií