fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dávajte si pozor na to, s kým sa bozkávate!

Máte tip? napíšte nám mailom

Bozkávanie predbehlo fajčenie ako vedúci rizikový faktor rakoviny hlavy a krku. Varujú lekári. Pomocou bozkávania je možné predať HPV bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli. Čo to vlastne HPV je?

HPV sa nazýva aj ako ľudský papilomavírus (HPV). HPV je bežný vírus, ktorý postihuje ženy aj mužov. Existuje viac ako 100 typov HPV, ktoré môžu postihnúť rôzne časti organizmu. Väčšina typov je relatívne neškodná – ako sú typy, ktoré spôsobujú bežné bradavice na rukách a chodidlách. Niektoré typy HPV môžu napadnúť oblasť genitálií a môžu viesť k rakovine krčka maternice, abnormálnym bunkám krčka maternice a genitálnym bradaviciam. 

Bozkávanie francuzákom

Poriadny francúzsky bozk môže odovzdať dostatočný objem vírusu HPV. Pri ľuďoch, ktorí práve reagujú na tento vírus pozitívne, môže to mať až rakovinotvorné účinky. Dr. Mahiban Thomas, poznamenal, že vírus HPV bol zodpovedný za 70% nádorov hlavy a krku.

Zatiaľ, čo väčšina prípadov je spojená s rakovinou krčka maternice, HPV môže mať vplyv aj na mužov. Existuje viac ako 100 typov tohto vírus, no len 8 kmeňov vírusu sú vysoko rizikové a môžu spôsobiť rakovinu v oblasti orofaryngu (horné dýchacie cesty, slinné žľazy, hltan a hrtan)

Prečítajte si tiež:
Psychológ preveril sebeckosť študentov. Dal im túto úlohu

Odporúčanie lekárov znie: Dodržujte pravidelne ústnu hygienu a nebozkávajte sa len tak s hocikým.

Zdroj: dailymail.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií