Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

DCÉRA KAROLA DUCHOŇA JE V NEMOM ÚŽASE. TENTO MUŽ JEJ PRIPOMÍNA OTCA

Karol Duchoň patril k najväčším hudobným legendám česko-slovenskej scény. Jeho dcéra Dada Duchoňová spomína na jeho pamiatku. Jeden muž jej ho však obzvlášť pripomína.

Karol Duchoň bol významný slovenský spevák a hudobník. Narodil sa 21. apríla 1950 v Galante. Jeho hlas bol unikátny, silný a plný, azda aj preto si získal priazeň poslucháčov nielen doma, ale aj v zahraničí. Medzi jeho najznámejšie sklady patrí Šiel šiel alebo Mám ťa rád, ktoré majú dnes na YouTube milióny zhliadnutí. Karol Duchoň zomrel 5. novembra 1985. V tom čase mala jeho dcéra Dada len 13 rokov. 

 

AKO JEDEN ČLOVEK OŽIVIL SPOMIENKU

Slovenskými amfiteátrami otriasa hudobno-divadelné predstavenie o živote Karola Duchoňa, Na srdci mi hraj!, v ktorom okrem iného zaznejú aj jeho najväčšie hity. Duchoňovej dcére a jej matke vyrazila dych najmä autentickosť jedného z protagonistov menom Martin Gyimesi. „Tá charizma, ktorú on má, veď to je čistý môj otec. Hlavne ten úsmev! S mojou maminou nechápeme, ako môže byť niekto taký autentický. On má jeho pohyby tak naštudované, že sme z neho v nemom úžase,” hovorí Dada. 

https://www.youtube.com/watch?v=x4HBlwfNyb0

 

KAROL DUCHOŇ NA SYMFÓNII UMENIA

Aj keď hudobná legenda už nie je medzi nami, jeho hity ožijú na koncertnom pódiu festivalu Symfónia umenia. Inšpiráciou pre tento koncert je práve hudobno-divadelné predstavenie Na srdci mi hraj!, ktorý od novembra videlo už viac ako 20 000 návštevníkov. Zaznejú hity z tohto predstavenia a tiež niekoľko prekvapení, ktoré budú spievať dvaja protagonisti predstavenia Martin Gyimesi a Karol Csino spolu s Jiřím Rajnišom Vojtkom a Tituszom Tóbiszom. Bude to večer plný hitov Karola Duchoňa tak, ako ste ich ešte nezažili – v grandióznych symfonických aranžmánoch skladateľky Ľubice Čekovskej, miešaním operných hlasov a v sprievode symfonického orchestra. Zakúpte si vstupenky ešte dnes. 

Zdroj: Archív Dada Duchoňová
Zdroj: Archív Dada Duchoňová

 

OTCA SI VEĽMI NEUŽILA

Karol Duchoň zomrel vo veku len 35 rokov. Za ten čas si však stihol vybudovať úžasnú kariéru a vystupoval na pódiách po celom svete. Aj cestovanie bolo podľa jeho dcéry Dady Duchoňovej dôvodom, prečo si ho v detstve veľmi neužila. Párkrát však so sebou na cesty vzal aj svoju rodinu. „Pamätám si, ako sa mi páčilo, že sme spali každú noc v inom hoteli a cestovali autobusom aj s ostatnými spevákmi a hercami. Bolo nám vždy veselo,” spomína Duchoňová.

Okrem toho prezradila, že spevák mal jednu slabosť. „Môj otec miloval sladké. Jeho mamina pochádza z bývalej Juhoslávie, a teda vždy, keď sme tam šli, mali sme svoju obľúbenú cukráreň, kde sme sa museli zastaviť na náš obľúbený zákusok,” hovorí Dada. 

https://www.youtube.com/watch?v=jjaerf93LLM

 

AKÝ BOL KAROL DUCHOŇ?

O živote a povahe Karola Duchoňa sa hovorí veľa. Dcéra Dada so smiechom spomína na chvíle, kedy sa prejavila otcova netrpezlivosť. Môj otec bol veľmi zábavný človek, ale vedel aj vybuchnúť, pretože nemal trpezlivosť. Pamätám si, že som bola prváčka na základnej škole a on sa so mnou učil za takým skleným stolom. Ja som niečo nevedela, on buchol do stola a stôl sa celý rozbil,” vracia sa do detských čias Duchoňová. 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií