Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Demencia u anglicky a taliansky hovoriacich ľudí sa líši

S odlišnou kultúrou prichádza rada iných odlišností. Napríklad, medzi anglicky hovoriacimi ľuďmi trpiacimi demenciou a taliansky hovoriacimi s rovnakou poruchou je rozdiel, tvrdí štúdia. Anglicky hovoriaci majú ťažkosti s vyslovovaním slov, talianski hovoriaci zase používajú kratšie, jednoduchšie vety. Tieto zistenia by mohli pomôcť pri skúmaní demencie v rôznych kultúrach.

Najnovšia malá štúdia zistila pozoruhodné fakty. Vedci z Kalifornskej univerzity skúmali 20 anglicky hovoriacich a 18 taliansky hovoriacich pacientov trpiacich demenciou. Ide o duševnú poruchu, pri ktorej pacient stráca schopnosť rozprávať, pamätať či reagovať na okolie. Demencia postihuje najmä mozgové oblasti spojené s jazykom a rečou. Je znakom napríklad Alzheimerovej choroby.

Demencia sa prejavila odlišne

Pacienti z oboch skúmaných skupín boli na rovnakej poznávacej úrovni. Keď však vedci žiadali účastníkov štúdie, aby dokončili niekoľko jazykových testov, zistili zjavné rozdiely medzi dvomi skupinami. Anglicky hovoriaci pacienti mali väčší problém s vyslovovaním slov, zatiaľ čo u taliansky hovoriacich bol problém s dlhými a zložitými vetami.

„Myslíme si, že je to preto, že súbežné zhluky slov, ktoré sú v angličtine veľmi bežné, oslabujú plánovanie reči,“ prezradila autorka štúdie Maria Luisa Gorno-Tempiniová, profesorka neurológie a psychiatrie.

Na rozdiel od toho sa taliančina ľahšie vyslovuje, no má zložitejšiu gramatiku, s ktorou majú pacienti problémy.

Výsledkom je, že anglicky hovoriaci pacienti hovorili menej. To ale nebol prípad taliansky hovoriacich, ktorí síce hovorili podstatne viac, no v jednoduchšej a skrátenej forme.

zdroj: benvenutolimos.com

Iná kultúra, iná diagnóza

Angličtina je germánsky jazyk, zatiaľ čo taliančina je románsky jazyk, odvodený z latinčiny, francúzštiny, španielčiny a portugalčiny. Vedci sa však obávajú, že angličtina nie je pre mnohých anglicky hovoriacich ľudí rodným jazykom. Tí preto nemusia mať správnu diagnózu. Ich príznaky sa nezhodujú s tým, čo je opísané v klinických príručkách založených na štúdiách rodených anglicky hovoriacich pacientov.

Výskumný tím vedcov zo San Francisca chce tento výskum zopakovať u väčších skupín ľudí a hľadať tak rozdiely medzi ďalšími kultúrami. Radi by porovnali arabsky a čínsky hovoriacich pacientov. „Dúfame, že tieto štúdie zlepšia naše chápanie mozgových vied, ktoré sú základom jazykových porúch,“ dodala Gorno-Tempiniová. Zároveň dúfa, že na základe týchto poznatkov budú experti vedieť, ako pristupovať k pacientom s demenciou v rôznych kultúrach.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií