Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Demokrati odštartovali eurokampaň aj napriek státisícovým dlhom z kampane pred parlamentnými voľbami, upozorňuje TIS

Po neúspešnom výsledku sa Demokrati neprebojovali do parlamentu a nedostali tak nárok na štátne financovanie.

10.4.2024 (SITA.sk) – Nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS) upozornila, že strana Demokrati ešte nesplatila záväzky z kampane pred parlamentnými voľbami v uplynulom roku. Po neúspešnom výsledku sa neprebojovali do parlamentu a nedostali tak nárok na štátne financovanie.

Podľa TIS predstavujú dlhy Demokratov státisíce eur a „po voľbách boli na pokraji bankrotu“. V súčasnosti Demokrati zháňajú peniaze na novú kampaň k voľbám do Európskeho parlamentu.

Úvod kampane pokračujúcej v máji

„Demokrati vstupujú do eurokampane napriek zložitej finančnej situácii. Kampaň Demokratov do eurovolieb štartuje tízingovou bilbordovou kampaňou. Na modré reklamné plochy s proruskými heslami by malo pribudnúť kampaňové posolstvo, ktoré naratívy uvedie do správneho kontextu. Je to úvod bilbordovej kampane, ktorá bude pokračovať v máji. Strana za ňu podľa transparentného účtu zaplatila agentúre necelých 100-tisíc eur,“ napísala organizácia na sociálnej sieti.

Predsedovi strany  sa podľa organizácie podarilo dohodnúť odpustenie pôžičiek v sume 150-tisíc eur a najmä posunutie splatnosti ďalšieho veľkého balíka pôžičiek v hodnote pol milióna eur až do konca roku 2027.

Nie všetci boli ústretoví

Niektorí veritelia však podľa TIS neboli takí ústretoví.

„Ku koncu marca tak mali Demokrati splatiť dve pôžičky v objeme 65-tisíc eur a na konci tohto roka majú splatnosť ďalšie pôžičky za celkovo 107-tisíc eur. Popri tom strana spláca státisícové podlžnosti voči dodávateľom kampane. V prvom štvrťroku 2024 sa jej podarilo doplatiť faktúry za 100-tisíc eur, ďalšie bude zrejme platiť aj v priebehu eurokampane. Zo záverečnej správy strany k parlamentným voľbám vyplývali nesplatené záväzky v sume okolo 400-tisíc eur,“ vysvetľuje organizácia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zároveň pripomína, že strana upustila od zverejňovania darcov a veriteľov na webovej stránke, pričom v uplynulom roku tak činila. Podľa TIS tak nie je jasné, akým spôsobom sa jej darí splácať dlhy a taktiež ani to, kde zobrali necelých stotisíc eur, ktoré sa nachádzajú na transparentnom účte strany ku kampani k voľbám do Európskeho parlamentu.

Doterajšia zbierka nestačí

„Tu však prúdia už aj drobné dary sympatizantov strany, zatiaľ v objeme päťtisíc eur,“ dodala TIS.

Organizácia súčasne vysvetlila, že na malú kampaň potrebuje mimoparlamentná strana zhromaždiť niekoľkonásobne viac finančných prostriedkov, než je vyzbieraných stotisíc eur, z ktorých by okrem bilbordov mohla financovať aj ďalšie formy svojej prezentácie.

„Úspech Demokratov v nadchádzajúcich voľbách bude podmienený aj tým, či sa im podarí zabezpečiť potrebný rozpočet na predvolebnú kampaň. Doteraz vyzbieraných stotisíc eur nebude postačovať,“ uzavrela organizácia.

Viac k témam: Dlhy, Kampaň, Pôžičky, Predseda demokratov, Transparentný účet, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Demokrati odštartovali eurokampaň aj napriek státisícovým dlhom z kampane pred parlamentnými voľbami, upozorňuje TIS © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií