fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vydržať jeden celý deň bez technológií? Dokážeš to?

Šiesty marec je pre mnohé štáty tzv. dňom odpojenia. Mnohí tvrdia, že celý deň bez technológií je luxus, ktorý si väčšina ľudí nemôže dovoliť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Celodenný digitálny „detox“ bez technológií je nový, vymyslený sviatok, ktorý má zlepšiť duševné zdravie. Takisto je to sviatok, ktorého sa nemôžu zúčastniť všetci. Smutnou realitou je, bohužiaľ, že úplne odpojenie sa stáva privilégiom.

Mnohí z nás sa totiž pri práci a spoločenskom živote spoliehajú na technológiu. Náklady spojené s jednodňovým odpojením sú niečo, čo si hociktorý Jožo alebo Táňa nevie predstaviť, ani nemôže dovoliť pri výkone práce, školských úlohách či kontakte s rodinou.

Ďalší berú ľahko dostupné pripojenie ako zdroj príjmu a bez technológií si nevedia predstaviť ani minútu. A nie každý môže upustiť od toho, čo robíme celý deň a čo je potrebné urobiť. Zbavenie sa zodpovednosti, vynechanie pracovného času, alebo nereagovanie na telefonát je dlhodobo nemysliteľné.

Len malá časť populácie si skutočne môže dovoliť prežiť deň bez technológií a vypnúť digitálny život. Technológia bola kedysi k dispozícii iba pár vyvoleným. Dnes sú vyvolení tí, ktorí majú dostatok peňazí, slobody a sociálnej podpory, aby sa jej vedeli vzdať.

Detox bez technológií

Stále však existujú spôsoby, ako zahrnúť malé okamihy bez technológií. Môže to byť jednoduché, ako keď sa celý deň neprihlásite do jedného z účtov na sociálnej sieti. Prípadne si urobíte krátke okamihy na obed vonku namiesto toho, aby ste jedli pri stole a odpovedali na e-maily.

Prečítajte si tiež:
Prezuť pneumatiky na aute nestačí, toto je správna jarná údržba!

Odborníci vo všeobecnosti tvrdia, že tzv. digitálny detox alebo deň voľna nie je nevyhnutne správny spôsob, ako pristúpiť k technológii. Podľa nich dáva väčší zmysel tvorba lepších vzťahov s technológiou. Larry Rosen, emeritný profesor a bývalý predseda katedry psychológie na Kalifornskej štátnej univerzite, hovorí:

„Ak sa chystáte odpojiť a urobiť detox, doslova sa odrežete od vecí, ktoré z nás dnes robia ľudskými bytosťami.“

Pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť 24 hodín bez technológií, Rosen doporučuje miernejšie riešenia. Medzi ne patrí čas bez obrazovky hodinu pred spaním alebo zapnutie funkcie „nerušiť“ na polhodinu denne. Môžu zlepšiť vašu digitálnu pohodu bez toho, aby ste museli vyslovene odchádzať zo sietí.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj National Day of Unplugging Psychology Today The Guardian

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií