fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Desiatky mafiánskych bossov môžu skončiť na slobode: Druhá pandémia?

Desiatky talianskych mafiánskych bossov môžu skončiť na slobode kvôli riziku infekcie Covid-19. Talianski sudcovia doposiaľ prepustili troch starnúcich gangstrov a udelili im domáce väzenie. Na slobode je aj jeden z najvplyvnejších bossov Cosa Nostry.

Máte tip? napíšte nám mailom

Časopis L’Espresso v stredu informoval o tom, že sudca v Miláne nariadil prepustenie jedného z najvplyvnejších bossov zločineckej skupiny Cosa Nostry, 78-ročného Francesca Bonuru. Bol odsúdený na 23 rokov. Dostal sa tak do domáceho väzenia, kde má povolené prijímať adekvátne návštevy. Desiatky mafiánskych bossov v Taliansku môžu podobným spôsobom skončiť kvázi na slobode. Väzni sa údajne naschvál objímajú, aby zvýšili riziko vzájomnej nákazy.

Sudcovia sa boja infekcie

Dôvodom, prečo sudcovia hromadne prepúšťajú najväčších mafiánskych bossov krajiny, je strach z infekcie Covid-19. V priebehu posledných týždňov v domácej väzbe skončil aj 65-ročný Vincenzino Iannazzo a 72-ročný Rocca Santo Filippone. Obaja sú údajnými bossmi ‘Ndranghety, talianskej zločineckej organizácie z oblasti Kalábrie. Sudcovia sa obávajú, že pre Filipponeho by mohla byť infekcia vírusom smrteľná, pretože trpí vážnym kardiovaskulárnym ochorením.

„Je to veľmi alarmujúca situácia,“ uviedol Leo Beneduci, generálny tajomník Osappu, najväčšej talianskej únie príslušníkov väzenskej polície. „V Taliansku je vo väzení približne 12 000 členov zločineckých organizácií. Členovia väzenskej polície začali hlásiť zadržiavané osoby, ktoré sa navzájom objímajú s údajným cieľom zvýšiť pravdepodobnosť nákazy vírusom a následne prepustenia z väzenia,“ vysvetlil Beneduci.

Prečítajte si tiež:
Vyklápacie telefóny sú späť: Je tu nová Motorola Razr
Desiatky mafiánskych bossov môžu skončiť na slobode: Druhá pandémia?
zdroj: sonialafarinanews.it

Taliansky trestný zákonník prepustenie povoľuje

Oddelenie väzenskej polície rozposlalo interné oznámenie, v ktorom požiadalo o konkrétne mená väzňov trpiacich chorobami či starších ako 70 rokov. Oddelenie tento krok robí kvôli zdraviu týchto väzňov, pretože v „prípade infekcie Covid-19 sú vystavení komplikáciám“. V súčasnosti sa v talianskych celých nachádza dokopy 74 väzňov, mafiánskych bossov, nad 70 rokov a so závažnými zdravotnými problémami.

Podľa článku v talianskom trestnom zákonníku im príslušný orgán môže pozastaviť pobyt za mrežami, pričom páchateľ musí zostať v domácom väzení. Toto privilégium sa dotkne aj mafiánskych bossov, medzi ktorých patrí aj 78-ročný sicílsky boss Leoluca Bagarella, ktorý je zodpovedný za desiatky vrážd. 78-ročný vodca Nuova Camorra Organizzata, Raffaele Cutolo, v súčasnosti čelí niekoľkonásobným odsúdeniam na doživotie za vraždu. Vo väzení je aj „boss všetkých bossov”, 81-ročný Nitto Santapaola. Niet pochýb o tom, že talianska mafia má dlhá korene.

Desiatky mafiánskych bossov môžu skončiť na slobode: Druhá pandémia?
zdroj: ilmattino.it

Pustí vláda mafiánskych bossov z väzenia?

Predseda sicílskej antimafiánskej komisie Claudio Fava argumentuje, že podobné prepúšťanie mafiánskych bossov z väzníc nie je dobrým nápadom. Obáva sa, že by títo bossovia mohla využiť súčasnú koronakrízu a páchať ďalšie trestné činy. „Keďže infekcia začala miznúť, prepúšťanie mafiánskych bossov, ako je Nitto Santapaola alebo Leoluca Bagarella, je pokrytecké a okrem toho priestupkom voči tisícom starších obetí koronavírusu,“ skonštatoval Fava, ktorého otec Guiseppe bol zabitý mafiou na príkaz Santapaola.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Polícia našla 324-tisíc použitých kondómov, ktoré firma umývala, sušila a potom predávala

Minister spravodlivosti Alfonso Bonafede v stredu objasnil, že rozhodnutie o prepúšťaní mafiánskych bossov z väzníc vláda neprijala a že sa bude zaoberať správami. „Rizikom je, že mafiánsky vírus môžeme nájsť na uliciach popri víruse Covid-19,“ povedal Lirio Abbate, novinár a redaktor časopisu L’Espresso, ktorý v súčasnosti žije pod policajnou ochranou. Od členov mafiánskych skupín dostal už niekoľko vyhrážok. „Bola by to dvojaká pandémia, ktorú nesmieme dopustiť,“ uzavrel Abbate. To, či desiatky mafiánskych bossov skončia v domácej väzbe, je zatiaľ nejasné.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj The Guardian

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií