fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výroba vlastnej pálenky by už mala byť legálna! Vláda už schválila novelu zákona

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudia by si mohli súkromne vyrábať destiláty z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu, museli by však dodržať zákonom presne stanovené podmienky. Počíta s tým novela zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh.

Za novelou stoja poslanci koaličného Mosta-Híd Peter Antal, Tibor Bastrnák, Béla Bugár, Elemér Jakab a Peter Kresák. Vláda ju v stredu odsúhlasila.

Na Slovensku, rovnako ako v okolitých krajinách, existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia. Napriek tomu je táto činnosť postavená mimo zákona“Aktuálne riešenie nemožno považovať za postačujúce, keďže i napriek jednoznačnému zákazu a hrozbe trestného stíhania dochádza k súkromnej výrobe destilátov fyzickými osobami v nezanedbateľnom rozsahu,” tvrdia predkladatelia.

Zdroj: ireceptar.cz

Ich návrh preto definuje súkromnú výrobu destilátu, ako i súkromného výrobcu destilátu a stanovuje podmienky, za ktorých súkromný výrobca destilátu môže súkromnú výrobu destilátov vykonávať:

  • minimálny vek 18 rokov,
  • vlastníctvo destilačného zariadenia spĺňajúceho stanovené podmienky,
  • zákaz použitia vyrobeného destilátu na inú ako súkromnú spotrebu,
  • maximálny objem vyrobeného liehu, ktorý súkromný výrobca destilátu môže vyrobiť za jeden kalendárny rok.
Prečítajte si tiež:
Chystáte sa do kina? Prehľad filmov, ktoré majú premiéru v decembri! #1

Podľa novely by sa mohla súkromná výroba destilátu predovšetkým vykonávať iba v maximálnom povolenom objeme 25 litrov na osobu za kalendárny rok. Výroba by sa mohla realizovať výhradne v najviac 100-litrovom destilačnom zariadení. V prípade, že viacero členov spoločnej domácnosti spĺňa definíciu súkromného výrobcu destilátu, uplatní sa obmedzenie maximálne 25 litrov destilátu ročne na celú domácnosť.

Súkromný výrobca musí okrem iného spĺňať podmienku dovŕšenia 18 rokov veku. Na výrobu môže použiť iba ním dopestované ovocie a vlastné destilačné zariadenie spĺňajúce zákonné podmienky. Vyrobený alkohol sa nesmie predávať alebo akýmkoľvek spôsobom uvádzať na trh. Ministerstvu musí výrobca oznámiť, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin nepovolenej výroby liehu alebo bol právoplatne uznaný vinným z niektorého z vymedzených priestupkov.

Zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/vlada-suhlasi-s-legalnou-sukromnou/344271-clanok.html

Foto: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRe8SoyjQGjfdzqeNb-sGikyH8THIMKiCd6qvwPpDrkk-f8-dcL9ghttp://www.ireceptar.cz/res/archive/372/044255.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií