fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Občianske preukazy po novom dostanú aj deti do 15 rokov, budú s nimi môcť cestovať po Európskej únii

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava 29. mája (TASR) – Do konca roka 2021 by mali mať všetky deti do 15 rokov občiansky preukaz bez fotografie.

Preukaz pre deti do 15 rokov bude mať všetky ochranné prvky, čím bude identický ako tie dnešné. Systém prichádza kvôli elektronizácii zdravotníctva. Iniciatívou ministerstva vnútra je možnosť na tieto preukazy cestovať po Európskej únii. Po rokovaní vlády o tom informovala ministerka vnútra SR Denisa Saková.

Na cestovanie už deti nebudú potrebovať pas. Zdroj: dnes24.sk

Lacná záležitosť

Možnosť cestovania na občianske preukazy budú môcť využiť deti do 15 rokov, ktorým rodičia vybavia občiansky preukaz s fotografiou. Ten bude stáť podľa Sakovej 4,5 eura. „Tým môžu občania ušetriť, pretože zhotovenie cestovného pasu je oveľa drahšie, ako je zhotovenie občianskeho preukazu pre deti do 15 rokov,” dodala.

Do konca roka 2021 by mali mať všetky deti do 15 rokov občiansky preukaz bez fotografie. Navrhuje to Ministerstvo vnútra, ktoré v utorok predložilo návrh nového zákona o občianskych preukazoch do medzirezortného pripomienkového konania.

Zdravotný záznam čoskoro len s čipom

Dôvodom týchto zmien je elektronizácia zdravotníctva. Občiansky preukaz bez podoby tváre bude slúžiť ako prístup do elektronickej zdravotnej dokumentácie. Autentifikácia, čiže overenie dát čipom, bude od roku 2022 jediným spôsobom, ako sa do danej dokumentácie dostať. Polícia tak bude deťom mladším ako 15 rokov automaticky zasielať preukaz bez podpisu a fotografie držiteľa.

Prečítajte si tiež:
Kate a William: Prečo nosí princ George stále tú istú košeľu?
Určité výhody pribudnú aj seniorom. Zdroj: webnoviny.sk

Ten dostanú takisto občania starší ako 60 rokov, pokiaľ majú občiansky preukaz bez čipu s neobmedzenou platnosťou, ktorý sa vydával do 30. júna 2012. Rezort vnútra chce tak odbremeniť seniorov od povinnosti si nový preukaz vybavovať.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií