Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Deti sa stávajú závislé od cukru. Môžu za to rodičia?

Deti prijímajú viac cukru, než by mali. Na chybe sú aj výrobcovia detských potravín, ktorí ho do svojich výrobkov pridávajú príliš veľa.

O probléme informuje britský odborný orgán pediatrov Royal College of Pediatrics and Child Health. Podľa neho by mali rodičia dávať svojim malým deťom viac zeleniny, aby si ich chuťové poháriky nevybudovali závislosť od cukru. Odborníci tiež varujú, že aj detská výživa s označením „bez cukru“ ho často obsahuje.

Mnohé jedlá pre deti obsahujú vysokú hladinu cukru aj napriek tomu, že etiketa na potravinách hovorí inak. „Detská výživa môže byť označená nápisom „bez cukru“, ak cukor v nej pochádza z ovocia, ale všetky cukry majú rovnaké účinky na zuby a na metabolizmus,“ uviedla profesorka Mary Fewtrell pre BBC.

deti
Zdroj: unsplash.com

Deti preferujú sladké chute, no rodičia by ich v tom nemali podporovať

Odborníci z Royal Collegue of Pediatrics and Child Health hovoria, že deti by nemali piť sladké nápoje. Namiesto toho by mali prijímať cukor v prírodnej forme, ako napríklad celé čerstvé ovocie, mlieko alebo nesladené mliečne výrobky. Rodičia by mali svojim deťom ponúkať aj jedlo s horkou chuťou. To ich chráni pred zubným kazom a obezitou.

Profesorka Mary Fewtrell uviedla, že výrobky pre dojčatá mnohokrát obsahovali privysoký podiel cukru: Kaša alebo tekuté detské jedlo balené vo vrecúškach má často vysoký podiel energie a cukru,“ povedala pre BBC „Bábätká rady skúšajú rôzne nové chute, ak im na to dáte príležitosť,“ hovorí profesorka Fewtrell. „Je dôležité, aby deti už od útleho veku ochutnali viac druhov chutí, vrátane tých, aké má napríklad brokolica alebo špenát.“

deti
Zdroj: unsplash.com

Zvýšený príjem cukru pravidelne prispieva aj k nadváhe alebo obezite u detí

Profesorka tiež povedala, že rodičia by mali byť viac poučení o vplyve cukru na dieťa. Prebytočný cukor je jednou z hlavných príčin zubného kazu, ktorý je najčastejším ochorením ústnej dutiny u detí. Postihuje takmer štvrtinu päťročných.“

Vedecký poradný výbor pre výživu odporúča, aby cukor netvoril viac ako 5 % celkového denného príjmu energie pre deti vo veku od 2 rokov. Pre tie mladšie deti je percento ešte nižšie. Výsledky anglického Národného prieskumu pre výživu však naznačujú, že priemerný denný príjem pre deti vo veku od jedného do pol roka je v skutočnosti 11,3 %. To je viac ako dvojnásobok odporúčaného množstva.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií