fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Detský strach z lekárskych zákrokov vyriešia hry v tablete či mobile!

Máte tip? napíšte nám mailom

Hra vs. sedatívum?

Často sa stáva, že na operáciu či iný lekársky zákrok musí ísť aj malé dieťa. A každý veľmi dobre vie, že deti sa boja už len samotných lekárov v bielom plášti a o strachu z bolesti nehovoriac. Zahraničná štúdia dokázala, že pokiaľ je dieťa pred nejakou operáciou v strese, bojí sa a je nervózne či odmieta komunikovať, vtedy mu dokonale dokáže pomôcť hranie hier.

childrens
Tie v tomto prípade pomáhajú rovnako dobre, ako lieky na upokojenie. Deťom dávajú možnosť relaxovať, a tak zamestnať myseľ niečim iným. Zabudnú na to, čoho sa boja a sústredia sa len na hru, ktorá ich rozptýli a upokojí.

Zistenia pochádzajú z francúzskej štúdie, ktorá skúmala správanie 112 detí vo vo veku 4-10 rokov na jednodňovej chirurgii. Polovici detí podali anestetiká, ktoré ich do istej miery omámili a pomohli upokojiť ich nery. Druhá polovica detí dostala iPad s rôznymi hrami 20 minút pred tým, ako boli prevezené na operačnú sálu.

ipad-1126136_960_720

Po zákroku výskumný tím položil niekoľko otázok deťom, rodičom a zdravotníckemu personálu na chirurgii, a spoločnými silami zistili, že 20 minút hrania hier dokáže dieťa upokojiť rovnako, ako podané sedatíva. Chlapci a dievčatá, ktorí  pred operáciou hrali hry na tablete či mobile, boli rovnako pokojné, ako deti, ktorým podali silné sedatíva na upokojenie. Rodičia “hráčov” však boli pokojnejší, pretože ich deti nemuseli lekári dopovať tabletkami alebo injekciami.

Prečítajte si tiež:
Video: Umelec vytvoril lampu, ktorá vytvára búrku vždy, keď Donald Trump pridá príspevok na Twitteri. Prečo?

Zdroj: dailymail.co.uk  Foto: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií