fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Divadelná kvapka krvi: Keď darovanie najvzácnejšej tekutiny prebieha na doskách, ktoré znamenajú svet

V uplynulom týždni sa kvôli jednej peknej myšlienke spojili 2 elementy: divadlo a darovanie krvi. Táto neoceniteľná aktivita sa tak udiala v komornej atmosfére našich divadiel, čo jej dodalo ešte veľkolepejší nádych.

Slováci darovali v minulotýždňovej Divadelnej kvapke krvi takmer 150 litrov krvi. Vzácnu tekutinu bolo možné darovať v siedmich divadlách po celej krajine (Žilina, Prešov, Nitra, Komárno, Martin, Bratislava, Banská Bystrica). Celkovo sa na akcii zúčastnilo 333 darcov, z toho 92 prvodarcov.

https://www.instagram.com/p/BkANKxJgnYe/?tagged=divadelnakvapkakrvi

Do Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave prišla napríklad aj prvodarkyňa Nikola Bašnáková. “Doteraz som nemala príležitosť darovať krv kvôli chorobe a podobne, no pravdupovediac, mala som aj strach. Tento rok som si však povedala, že sa odhodlám a pôjdem konečne darovať krv aj ja. V odberoch mám v pláne pokračovať aj naďalej,” povedala.

Podujatie podporili aj známe osobnosti. Zúčastnila sa napríklad herečka Andrea Karnasová. “Myslím si, že je výbornou ideou odber krvi práve v divadle. Je tu komornejšia atmosféra a celkovo to tu má pekného umeleckého ducha,”prezradila.

V Štátnej opere v Banskej Bystrici napríklad daroval krv aj dlhoročný darca Jozef Zázrivec z Medzibrodu, ktorý je členom Medzibrodského kočovného divadla. “Som divadelník a pravidelný darca krvi a chcel som podporiť túto krásnu akciu,” priblížil. Krv daroval už po 39. raz.

Jeden odber môže pomôcť zachrániť štyri ľudské životy. Na Slovensku je najčastejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB. Krv je pre ľudí mimoriadne potrebná najmä po úrazoch a nehodách, ktorých počet sa zvyšuje v letných mesiacov. Darovanie krvi pomáha pacientom aj s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu. Muži môžu darovať krv štyrikrát, ženy trikrát do roka.

Ako prebieha darovanie krvi?

V deň odberu treba ľahko jesť a hlavne dostatočne piť! Ideálne vodu, čaj a môže sa aj čierna káva. Deň predtým sa treba vyvarovať jedeniu mastných jedál (údeniny, mliečne výrobky), pitiu alkoholu a fajčeniu. Na odberovom pracovisku sa preukážeš občianskym preukazom a kartou poistenca, pravidelní darcovia aj s preukazom darcu. Vyplníš dotazník darcu. Nasleduje odber vzorky krvi. Z nej sa zisťuje krvný obraz, hladina krvného farbiva a krvná skupina.V niektorých transfúznych centrách dostaneš po tomto malé občerstvenie. Následne ťa vyšetrí lekár. Zmeria ti tlak krvi a pulz, fonendoskopom vyšetrí pľúca a srdce. Ak vyšetrenia ukážu, že môžeš darovať krv, sestra ti na odberovom lôžku vydezinfikuje lakťovú jamku a odoberie približne 450 ml krvi z lakťovej žily. Takéto množstvo je pre darcu neškodné. Odber trvá 5 až 15 minút. Po odbere sa odporúča ostať ležať minimálne 10 minút. Nasleduje občerstvenie v bufete. Ďalších 24 až 48 hodín sa odporúča vyvážená strava, zvýšený počet tekutín a odpočinok

Zdroj: Teraz.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií