fbpx
Divadelná kvapka krvi: Keď darovanie najvzácnejšej tekutiny prebieha na doskách, ktoré znamenajú svet

Divadelná kvapka krvi: Keď darovanie najvzácnejšej tekutiny prebieha na doskách, ktoré znamenajú svet

V uplynulom týždni sa kvôli jednej peknej myšlienke spojili 2 elementy: divadlo a darovanie krvi. Táto neoceniteľná aktivita sa tak udiala v komornej atmosfére našich divadiel, čo jej dodalo ešte veľkolepejší nádych.

Slováci darovali v minulotýždňovej Divadelnej kvapke krvi takmer 150 litrov krvi. Vzácnu tekutinu bolo možné darovať v siedmich divadlách po celej krajine (Žilina, Prešov, Nitra, Komárno, Martin, Bratislava, Banská Bystrica). Celkovo sa na akcii zúčastnilo 333 darcov, z toho 92 prvodarcov.

https://www.instagram.com/p/BkANKxJgnYe/?tagged=divadelnakvapkakrvi

Do Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave prišla napríklad aj prvodarkyňa Nikola Bašnáková. “Doteraz som nemala príležitosť darovať krv kvôli chorobe a podobne, no pravdupovediac, mala som aj strach. Tento rok som si však povedala, že sa odhodlám a pôjdem konečne darovať krv aj ja. V odberoch mám v pláne pokračovať aj naďalej,” povedala.

Podujatie podporili aj známe osobnosti. Zúčastnila sa napríklad herečka Andrea Karnasová. “Myslím si, že je výbornou ideou odber krvi práve v divadle. Je tu komornejšia atmosféra a celkovo to tu má pekného umeleckého ducha,”prezradila.

V Štátnej opere v Banskej Bystrici napríklad daroval krv aj dlhoročný darca Jozef Zázrivec z Medzibrodu, ktorý je členom Medzibrodského kočovného divadla. “Som divadelník a pravidelný darca krvi a chcel som podporiť túto krásnu akciu,” priblížil. Krv daroval už po 39. raz.

https://www.instagram.com/p/0uyIZdsa2B/?tagged=divadelnakvapkakrvi

Jeden odber môže pomôcť zachrániť štyri ľudské životy. Na Slovensku je najčastejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB. Krv je pre ľudí mimoriadne potrebná najmä po úrazoch a nehodách, ktorých počet sa zvyšuje v letných mesiacov. Darovanie krvi pomáha pacientom aj s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu. Muži môžu darovať krv štyrikrát, ženy trikrát do roka.

Ako prebieha darovanie krvi?

V deň odberu treba ľahko jesť a hlavne dostatočne piť! Ideálne vodu, čaj a môže sa aj čierna káva. Deň predtým sa treba vyvarovať jedeniu mastných jedál (údeniny, mliečne výrobky), pitiu alkoholu a fajčeniu. Na odberovom pracovisku sa preukážeš občianskym preukazom a kartou poistenca, pravidelní darcovia aj s preukazom darcu. Vyplníš dotazník darcu. Nasleduje odber vzorky krvi. Z nej sa zisťuje krvný obraz, hladina krvného farbiva a krvná skupina.V niektorých transfúznych centrách dostaneš po tomto malé občerstvenie. Následne ťa vyšetrí lekár. Zmeria ti tlak krvi a pulz, fonendoskopom vyšetrí pľúca a srdce. Ak vyšetrenia ukážu, že môžeš darovať krv, sestra ti na odberovom lôžku vydezinfikuje lakťovú jamku a odoberie približne 450 ml krvi z lakťovej žily. Takéto množstvo je pre darcu neškodné. Odber trvá 5 až 15 minút. Po odbere sa odporúča ostať ležať minimálne 10 minút. Nasleduje občerstvenie v bufete. Ďalších 24 až 48 hodín sa odporúča vyvážená strava, zvýšený počet tekutín a odpočinok

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Včera bol Svetový deň darcov krvi. Podporili ho aj naši policajti či hasiči

Zdroj: Teraz.sk

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.