fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Divé zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie, môžu spôsobiť ochorenie u človeka

Odborníci v novej štúdii skúmali ochorenia, ktoré prešli zo zvierat na človeka, a porovnali ich s informáciami o zvieratách, ktorým hrozí vyhynutie podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Podľa vedcov riziko šírenia chorôb narastá pre blízky kontakt človeka s divým zvieraťom pri love či obchodovaní, informuje BBC.

Divé zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie, sú nositeľmi dvakrát viac vírusov

Divé zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie v dôsledku ľudského zásahu, sú nositeľmi dvakrát viac vírusov, ktoré môžu spôsobiť ochorenie u človeka, v porovnaní s druhmi, ktoré sú ohrozené z iných dôvodov.

Keď sa prírodné prostredie zvierat zmenšuje, voľne žijúce zvieratá prichádzajú do užšieho kontaktu s ľuďmi, uviedla Christine Johnson z Kalifornskej univerzity v Davise v USA.

 

Divo žijúce zvieratá na prahu vyhynutia sa prispôsobujú životu

Divo žijúce zvieratá na prahu vyhynutia sa prispôsobujú životu v blízkosti človeka a ľudským aktivitám. Podľa Johnson to urýchlilo vznik ochorení u voľne žijúcich živočíchov, čo znamená vyššie riziko vzniku pandémií.

Vedci už dlho upozorňujú na choroby ľudí, ktoré vznikli u zvierat vrátane SARS-u, MERS a eboly. V dôsledku koronavírusu rastie povedomie o tom, že ľudské zdravie je spojené so zdravím zvierat a so zdravím planéty ako celku.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií