fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Do Európy mieri poriadne ochladenie. Bude snežiť v Alpách a môže aj na Slovensku

Do budúceho víkendu je ešte pomerne ďaleko, no ak sa prognózy, ktoré vyzerajú byť veľmi pravdepodobné naplnia, tak budúci víkend nás zasiahne výrazné ochladenie, ktoré môže priniesť na hory aj snehové vločky.

Máte tip? napíšte nám mailom

Meteorologická jeseň odštartovala 1. septembra a počas budúceho týždňa začne aj astronomická jeseň. Leto tak už z rozličných pohľadov definitívne končí, čomu nasvedčuje aj avizovaná zmena počasia, ktorá sa v Európe chystá počas budúceho týždňa. Predovšetkým víkendové počasie môže byť mimoriadne chladné.

Začiatok nového týždňa však začne ešte v Európe, predovšetkým v tej strednej pomerne priaznivo. Do našej oblasti bude prúdiť teplý vzduch od juhu a okrem toho budeme pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku.

Na oblohe sa tak očakáva prevažne slnečné počasie, no okrem toho, že bude pekne, tak bude aj pomerne teplo. Maximálne teploty sa na našom území budú pohybovať v rozmedzí +23 až +28 °C.

Predovšetkým ku koncu pracovného týždňa, teda vo štvrtok a v piatok je šanca aj na prekonanie hranice +30 °C. Do našej oblasti totiž bude vrcholiť prílev teplého vzduchu pred blížiacim sa ochladením.

To nás čaká počas budúceho víkendu, kedy sa zo Severného mora nad Dánsko a Pobaltie dostane tlaková níž, okolo ktorej bude do našej oblasti od severu prúdiť veľmi studený vzduch.

Prečítajte si tiež:
Na východe v noci napršalo cez 40 mm

To pocítime veľmi výrazne na denných teplotách. Zatiaľ čo v piatok sa na našom území budú teploty pohybovať od +23 do +29 °C, tak budúci víkend by sa mohli prepadnúť na +11 až +19 °C.

Ochladenie tak bude veľmi výrazné a a to až o viac ako 10 °C. Ešte výraznejšie sa ochladí na horách. Vo výške nad 1500 m n.m. by mohla teplota dokonca spadnúť pod bod mrazu.

Zároveň bude blízkosť tlakovej níže spôsobovať to, že nielen že okolo nej bude do našej oblasti prúdiť studený vzduch, ale tlaková níž bude zabezpečovať aj potrebnú vlhkosť. V strednej Európe sa tak očakáva významná zrážková činnosť, pričom na horách už môže ísť aj o sneženie.

Počas budúceho víkendu bude na Slovensku pomerne sychravo, no vďaka ochladeniu by sa vo vysokých polohách Vysokých a Nízkych Tatier mohli objaviť aj snehové vločky. Veľa snehu však nenapadne.

To však nebude platiť o Alpách. Numerické modely predpovedajú, že snežiť bude od 1500 m n.m. a regionálne už od 1000 m n.m. Okrem toho, že bude snežiť, tak sa môže vytvárať aj snehová pokrývka. Podľa aktuálnych predpovedí by v Alpách mohlo napadnúť 10 až 20 cm čerstvého snehu.

Prečítajte si tiež:
POZOR! Mrznúť bude na celom Slovensku. Teploty pôjdu až do -8

Sneženie na konci septembra síce nie je v týchto polohách nič nezvyčajné, no treba už zobrať na vedomie, že letné počasie aj na Slovensku definitívne končí a bude len chladnejšie. Tomu by ste mali prispôsobiť aj šatník.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií