Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Do Rumunska dorazili prieskumné lietadlá AWACS vyslané alianciou, aby monitorovali ruskú aktivitu pri hraniciach

AWACS patria do flotily 14 strojov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v Nemecku. Na trupe majú veľké radarové kupoly a dokážu odhaliť lietadlá vzdialené stovky kilometrov.

17.1.2023 (Webnoviny.sk) – Dve z troch prieskumných lietadiel Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v utorok prileteli na leteckú základňu Otopeni v Rumunsku, kde ich dočasne nasadili, aby vykonávali prieskumné misie a monitorovali ruskú vojenskú činnosť pri hraniciach aliancie.

Tretie lietadlo vzdušného varovného a riadiaceho systému (AWACS) by malo priletieť neskôr. V Rumunsku by mali byť niekoľko týždňov.

Lietadlá odhalia na stovky kilometrov

Nasadenie lietadiel v Rumunsku podľa tamojšieho nemeckého veľvyslanca Peera Gebauera „zdôrazňuje naše odhodlanie zostať silnými v tomto čase krízy“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Táto pozorovacia misia AWACS, ktorá sa má dnes začať v Rumunsku, je ďalším dôkazom nášho odhodlania, nášho záväzku brániť každý centimeter spojeneckého územia,“ povedal diplomat v Otopeni.

AWACS patria do flotily 14 strojov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v Nemecku. Na trupe majú veľké radarové kupoly a dokážu odhaliť lietadlá vzdialené stovky kilometrov.

NATO posilnilo východné krídlo

Odkedy Rusko vo februári napadlo Ukrajinu, NATO posilnila svoju prítomnosť vo svojom východnom krídle, a to aj vyslaním ďalších bojových skupín do Rumunska, Bulharska a na Slovensko.

AWACS tiež pravidelne robili hliadky nad východnou Európou a Baltským morom v rámci sledovania ruských vojenských lietadiel pri hraniciach NATO.

Viac k témam: AWACS, prieskumné lietadlá, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Do Rumunska dorazili prieskumné lietadlá AWACS vyslané alianciou, aby monitorovali ruskú aktivitu pri hraniciach © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií