Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trápi vás nespavosť? Toto sú tipy pre dobrý spánok

Prevaľujete sa z boku na bok, raz je vám teplo a za minútu zase zima. Určite to každý pozná. Dnes vám prezradíme, prečo je kvalitný spánok veľmi dôležitý, ale dozviete sa aj to ako „úspešne“ zaspať.

Prevaľujete sa každý večer v posteli? Sledujete hodiny, ako sa nemilosrdne blíži čas zazvonenia budíka a vám sa podarí zaspať až niekedy nad ránom? Toto sú naše rady pre dobrý spánok.

Tipy pre dobrý spánok

1. Zabudnite na nezabudnuteľné

Pokiaľ vás kolega v práci vytočil, či učiteľka vám zanechala v klasifikačnom zázname nie práve najlepšiu známku, určite by ste večer na to nemali myslieť. Môže sa ľahko stať, že budete premýšľať a premýšľať a nakoniec zistíte, že vám už bude o tridsať minút zvoniť budík.

Tieto vety, ktoré ste práve prečítali sú zlým príkladom toho, ako správne zaspávať. Spánok je na to, aby sa telo zregenerovalo, načerpalo sily do nasledujúceho dňa. Premýšľaním nad tým čo bolo toho veľa nedosiahnete. Všetko vypusťte z hlavy. Vypnite mozog a zabudnite na problémy. Čas riešenia problémov predsa príde cez deň. A pamätajte. Pokiaľ si oddýchnete a načerpáte novú energiu, určite sa Vám pôjde do nového dňa ľahšie. A aj tie problémy ľahšie odídu.

Čítajte: Mávate NOČNÉ MORY? Toto je 10+ najčastejších nočných môr, ich VÝZNAM a DÔVOD, prečo sa nám snívajú!

2. Odložte mobilné telefóny

Myslím, že každý z nás to robí. Večer zoberie svoj inteligentný smartfón do ruky a začnete rolovať naprieč Facebookom. Je to tá najväčšia chyba, akú môžete pred spaním urobiť.

Telefón by ste mali úplne vypnúť. Pokiaľ to nie je možné (čo asi nie je, nakoľko mobil používame ako budík), môžete ho nechať zapnutý. Nezabudnite zapnúť aj tichý režim a vypnúť notifikácie. Teraz vás už žiadne nechcené svetlo či zvuky nebudú vyrušovať a vy môžete bez problémov spať. Okrem toho sa na smartfón ani len nepozerajte.

Je vedecky dokázané, že pokiaľ sa idete v noci iba napiť do kuchyne a jedným očkom hodíte pohľad na digitálne hodiny mikrovlnky, vaša myseľ použije mnoho prostriedkov, aby dané „dáta“ spracovala. Zjednodušene to znamená, že v strede noci dáte mozočku trošku zabrať a to spôsobuje nespavosť.

3. Neveďte vážne diskusie

Výskumy istej americkej testovacej spoločnosti dokázali niečo (pre mnohých ľudí) prekvapivé. Vedci na základe pokusov prišli na to, že emócie z hádky či traumatického zážitku zostávajú v podvedomí až do nasledujúceho rána.

Telo má v sebe aj takzvaný obranný mechanizmus, ktorý má vplyv na váš dobrý spánok a ktorý funguje asi tak, že jednoducho nezaspíte počas nebezpečenstva, alebo v neistote. Pre tieto prípady sa vyhnite vážnym debatám s vašimi rodinnými príslušníkmi a nechajte si ich radšej na ďalší deň.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií