Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dohoda medzi Talianskom a Albánskom údajne prináša znepokojujúci trend migrácie, tvrdia odborníci i aktivisti

Európska komisia, ktorá dohliada na uplatňovanie zákonov Európskej únie, naznačila, že dohoda by sa mohla ukázať ako problematická.

8.11.2023 (SITA.sk) – Odborníci na migráciu a aktivisti v utorok označili dohodu medzi Talianskom a Albánskom, ktorá by nasmerovala tisíce migrantov do balkánskej krajiny, kým budú posudzovať ich žiadosti o azyl, ako „znepokojujúci trend“.

Žiadosť o podrobnostiach

Presné fungovanie dohody ohlásenej v pondelok, keď albánsky premiér Edi Rama navštívil Rím, kde sa stretol s predsedníčkou talianskej vlády Giorgiou Meloniovou, nebolo známe.

Pripomína to však podobný krok Dánska s cieľom nájsť miesto pre žiadateľov o azyl v Afrike, ktorý bol neskôr pozastavený. Európska únia (EÚ) si preto vyžiadala podrobnosti dohody.

Problematická dohoda

Európska komisia, ktorá dohliada na uplatňovanie zákonov Európskej únie, naznačila, že dohoda by sa mohla ukázať ako problematická, ak Taliansko pošle migrantov nájdených v teritoriálnych vodách EÚ do krajiny mimo EÚ.

Nechala otvorené dvere pre dohodu, ak sa bude vzťahovať na migrantov, ktorí boli zachytení v medzinárodných vodách.

Dočasné útočisko

Meloniová a Rama uviedli, že Albánsko, ktoré sa chce stať členom EÚ, súhlasilo s dočasným útočiskom pre tisíce migrantov žiadajúcich o azyl v Taliansku.

Podľa dohody, ak Taliansko odmietne žiadosti o azyl, Albánsko by potom migrantov deportovalo. Deti a tehotné ženy budú z plánu vylúčené.

Taliansko zaplatí výstavbu dvoch centier v Albánsku, do ktorých sa naraz zmestí až 3-tisíc migrantov, teda ročne až 36-tisíc, keďže dohoda počíta so zrýchlenou 28-dňovou lehotou na vybavovanie žiadostí. Albánsko by tiež zabezpečovalo bezpečnosť v centrách, ktoré by boli pod talianskou jurisdikciou.

Viac k témam: albánsky premiér, Azyl, Dohoda, Migranti, Nelegálna migrácia, predsedníčka talianskej vlády, Žiadosť o azyl
Zdroj: SITA.sk – Dohoda medzi Talianskom a Albánskom údajne prináša znepokojujúci trend migrácie, tvrdia odborníci i aktivisti © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií