Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ktorý „inteligent“ dokáže rozlúštiť záhadné starodávne texty?

Umelá inteligencia pomáha vyrovnať sa s mnohými problémami moderného sveta. Starodávne texty a ich dekódovanie môže byť jednou z úloh.

Napríklad pri preklade 2 500-ročných hlinených tabuliek z perzského achajmenovského impéria. Starodávne texty boli objavené v dnešnom Iráne v roku 1933 a študované vedcami desaťročia. Zistili však, že proces prekladu tabuliek, ktorých počet je v tisícoch, je namáhaný a náchylný k chybám.

Technológia umelej inteligencie môže pomôcť. Sanjay Krishnan, odborný asistent z katedry počítačových vied Chicagskej univerzity, hovorí:

„Strojové učenie funguje pomocou extrapolácie vzorov z príkladov označených ľuďmi, čo umožňuje automatizovať anotácie v budúcnosti. Predpokladáme, že ide o krok k významnej automatizácii pri analýze a štúdiu tabliet.“

V tomto prípade ľuďmi označené príklady sú tabuľky z Online zariadenia kultúrneho a historického výskumu (OCHRE) a archívov persepoliského opevnenia. Pomocou DeepScribe použila spolupráca vedcov z Chicagského orientálneho inštitútu a katedry informatiky súpravu viac ako 6 000 obrázkov na vybudovanie neorónovej siete. Tá je schopná čítať neanalyzované tabuľky v zbierke.

„Trojrozmerné“ starodávne texty

Pri testoch bol DeepScribe schopný preložiť klinové písmo s úrovňou presnosti približne 80 %. Je pravdepodobné, že v budúcnosti sa táto hodnota zvýši. Aj keď sa tak nestane, systém by mohol byť použitý na preklad množstva písomností, čím by sa ľudskí experti mohli sústrediť na skutočne ťažké kúsky. Vraví Susanne Paulus, odborníčka na asyriológiu:

„Klinové písmo je písmo používané od tretieho tisícročia pred Kristom na písanie viacerých jazykov vrátane sumerského a akkadského.“

Klinové písmo predstavuje sériu zvláštnych výziev pre strojový preklad. Po prvé bolo písané vtlačením trstinového hrotu do vlhkej hliny. Vďaka tomu je jedným z mála trojrozmerných písomných systémov. Po druhé  je to komplexný systém využívajúci stovky znakov. Každé označenie má iný význam v závislosti od kontextu. Po tretie starodávne texty ako klinové tabuľky sú dávne artefakty. Často sú poškodené a preklad jedinej môže trvať niekoľko dní.

Zatiaľ funguje počiatočný prototyp, ktorý naznačuje, že techniky sú efektívne v kontrolovanom prostredí. Ak teda je k dispozícii čistý záber symbolu, dá sa určiť, o aký symbol ide. Ďalším krokom bude vývoj robustnejších modelov, ktoré zohľadňujú kvalitu kontextu a údajov.

Zdroj Phys.org computerscience.uchicago.edu oi.ucichago.edu
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií