fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slávny da Vinci, taliansky temperament, renesancia, víno… Nenechajte si ujsť festival talianskej kultúry DOLCE VITAJ

Prebieha počas celého júna v Bratislave

Máte tip? napíšte nám mailom

Milovníci Talianska si prídu na svoje. Počas júna totiž môžu nielen v Bratislave zažiť atmosféru tejto krajiny v rámci festivalu DOLCE VITAJ 2019.

Gabriele Meucci, taliansky veľvyslanec na Slovensku, informoval: „Taliansky festival Dolce vitaj prináša cez tradície a súčasnosť to najlepšie z talianskej kultúry už po dvanásty raz. Je pre mňa potešením, že sa prostredníctvom umenia, filmu a gastronómie festival v roku 2019 dostáva aj do Popradu, Žiliny a ďalších slovenských miest.

Tento rok sa nesie v znamení osláv 500. výročia smrti Leonarda da Vinciho, a tak sa jednou z nosných tém festivalu stáva renesancia, ktorú si priblížime inscenovanou prednáškou o Leonardovi a dokumentárnymi filmami o veľkých majstroch renesancie a baroka. Okrem toho sa vďaka talianskym inštitúciám, spoločnostiam s talianskou účasťou a slovenským partnerským inštitúciám môžeme zoznámiť nielen s ďalšími výnimočnými projektmi z oblasti divadla, hudby, literatúry, ale aj s talianskym životným štýlom súčasnosti.”

Hudba, fotografia, filmy aj tradičný trh

Z bohatého programu vyberáme:

Výber z diel najvýznamnejších predstaviteľov talianskej fotografie vypovedá o vývoji Talianska na prelome 20. a 21. storočia. O jeho premenách, o vzťahu medzi človekom a prírodou, o narastajúcich rozdieloch medzi vidiekom a mestom.

Zdroj: facebook.com/Dolce vitaj

Sto tvárí talianskej krajiny z pohľadu tridsiatich piatich fotografov.

Vernisáž sa uskutočnila v stredu 5. júna, no výstava prebieha až do 15. septembra 2019, otvorená je denne od 10:00 do 18:00 hod. v Slovenskom národnom múzeu.

Obľúbený taliansky spisovateľ Paolo Giordano sa vracia do Bratislavy, aby predstavil v kníhkupectve Martinus slovenský preklad svojho najnovšieho románu Požierači neba.Kniha vyšla v Taliansku v máji 2018 a stala sa hneď bestsellerom. Prestížny denník Corriere della Sera ju zaradil na druhé miesto v rebríčku Top Ten literárnych diel roku 2018.

Prečítajte si tiež:
Odštartujte deň zdravými raňajkami: Kombinácie týchto dobrôt vás nielen zasýtia
dolce vitaj 2019
Zdroj: facebook.com/Dolce vitaj

Požierači neba je kniha o ľudskej potrebe prekračovať hranice, ale zároveň aj patriť niekam a niekomu. V strede príbehu sú mladí ľudia plní života, ktorí všetko poznajú, no napriek tomu sa nedokážu s ničím identifikovať. Chlapci a dievčatá, ktorí sú jednou nohou ešte v starom miléniu, druhou už v budúcnosti, kde zúfalo hľadajú oheň, čo ich udrží pri živote. Autor rozpráva o láske, o bolesti, o potrebe nájsť zmysel života.

Podujatie sa uskutoční v utorok 11. júna o 18:00 hod. v Martinuse na Obchodnej.

O iných talianskych knihách, ktoré odporúčajú Martinusáci, sme písali v júli minulého roka.

V tomto roku si celý svet pripomína 500. výročie smrti Leonarda da Vinciho – sochára, maliara, architekta, hudobníka a vynálezcu, ktorý je považovaný za archetyp „renesančného človeka“. Cyklus dokumentárnych filmov o veľkých talianskych umelcoch priblíži nielen genialitu autora slávnej Mony Lisy, ale aj ďalších majstrov talianskej renesancie a baroka – Michelangela, Raffaella, Botticelliho, Caravaggia a Tintoretta.

dolce vitaj 2019
Zdroj: facebook.com/Dolce vitaj

Niektoré z filmov budú na Slovensku uvedené po prvýkrát a okrem Bratislavy sa objavia aj v iných slovenských mestách (Košice, Žilina, Poprad, Modra, Prievidza).

Prečítajte si tiež:
Filmy v auguste: Na čo ísť do kina druhú polovicu prázdnin? Pozrite si prehľad filmových noviniek

Kino Lumière

6/6 Botticelli: Peklo; Taliansko, 90 min. 2017
13/6 Raffaello: Pán maľby, Taliansko, 90 min. 2017
17/6 Michelangelo: Nekonečno, Taliansko, 95 min. 2018
21/6 Leonardo da Vinci: Génius v Miláne, Taliansko, 90 min. 2016
24/6 Caravaggio: Duša a krv, Taliansko, 90 min. 2018
27/6 Tintoretto: Rebel v Benátkach, Taliansko, 90 min. 2019

V rámci festivalu DOLCE VITAJ aj tento rok zavíta do historického centra Bratislavy typický taliansky trh „Mercato italiano“.

V dňoch od 17. do 26. júna ponúkne návštevníkom jeden celý týždeň v znamení typických talianskych chutí a vôní. Znamenité jedlá a produkty, ktorých neodmysliteľná vôňa po stáročia charakterizovala talianske námestia, budú v druhej polovici júna dominovať ploche 300 m² na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí.

Stánky budú otvorené každý deň od 10:00 do 22:00.

dolce vitaj 2019
Zdroj: facebook.com/Dolce vitaj

DOLCE VITAJ 2019 však toho všetkého ponúka omnoho viac. Kompletný program nájdete tu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií