Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Alžbeta bola priekopníčku charity v Európe: Zaujímavosti, ktoré ste o košickom Dóme sv. Alžbety nevedeli

Oltáre v košickom Dóme v sebe ukrývajú stovky príbehov. Je ich dvanásť a o ich histórii, osude a zaujímavostiach vám prezradí viac sprievodca, učiteľ a spisovateľ Milan Kolcun.

Hlavnou dominantou námestia i celého mesta Košice je monumentálny gotický Dóm sv. Alžbety. Samostatne stojaca stavba je najväčším kostolom na Slovensku a zároveň najvýchodnejšie ležiacou katedrálou západného typu v Európe.

V interiéri kostola si osobitnú pozornosť zaslúži hlavný oltár sv. Alžbety postavený v rokoch 1474 až 1477. Jeho súčasťou je najväčší európsky súbor 48 gotických tabuľových malieb.

Na sochárskej a maliarskej výzdobe oltára je badateľný vplyv holandskej a švábskej školy.

Z liturgických predmetov sú najvzácnejšie práce zlatníckeho majstra J. Szilassyho z 18. storočia, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou.

Hlavný oltár

Najvzácnejšou je takzvaná skriňa, ktorej súčasťou sú tri plastiky svätíc a krídla s maľbami.

Ide o Najsvätejšiu Pannu Máriu, Ježišovu matku, Svätú Alžbetu Biblickú, matku Jána Krstiteľa a Svätú Alžbetu (po nej je pomenovaný celý Dóm), a je tiež patrónkou farnosti i mesta Košice.

Alžbeta bola uhorská princezná. Kolcun hovorí, že ju možno považovať za priekopníčku charity v Európe, pretože v tých časoch, teda v 13. storočí, inšpirovala ďalšie vysokopostavené ženy k tomu, aby sa venovali charite.

Alžbetin život je podrobne zobrazený aj na dvanástich obrazoch na vnútorných krídlách oltára. Pomáhala chudobným, založila dokonca špitál, podľa obrazov osobne umývala nohy chudákom.

Zomrela ako 24-ročná, o 4 roky bola exhumovaná a vyhlásená za svätú.

Predchodca komiksu

Medzi oltármi nájdeme aj na moderné prvky, akým je napríklad komiksové zobrazenie.

Známy sprievodca potulkami nie nadarmo hovorí, že v Dóme nájdete stredovekého predchodcu komiksu.Nachádza sa na oltári, ktorý v obrazoch opisuje život Panny Márie. Nad postavami sa síce nevznášajú bubliny s ich replikami, ale nad anjelom, ktorý sa prihovára Panne Márii, je takzvaná hovoriaca páska v latinčine.

Text na nej hovorí: „Zdravas, milosti plná, Pán s tebou.“

„Oltár bol po 2. svetovej vojne vo veľmi biednom stave. Keď oslobodzovali Košice, bol presťahovaný a nebol dobre uskladnený, preto sa napríklad štít rozdrobil na asi 200 častí,“ opísal Kolcun, čomu bol vzácny oltár vystavený.

https://www.instagram.com/p/Brm4tIFlrpF/

Mučenie za vieru

Niektoré výjavy na oltároch znázorňujú aj stredoveké mučiace praktiky.

Na maľbách sú vyobrazení rôzni svätci, ktorí zomreli ukrutnou smrťou, ako vytiahnutie čriev z tela, ukameňovanie, upečenie na rošte alebo uvarenie.

Michelangelov mramor a email

Oltár svätého Jozefa z roku 1896 je pozoruhodný aj pre materiály, z ktorých sú vytvorené jeho jednotlivé časti.

Tak napríklad socha svätého Jozefa je  vyrobená z najvzácnejšieho mramoru na svete – carrarského mramoru. Ten používal aj renesančný majster Michelangelo.

Okrem Jozefa, držiaceho ľaliu a lineár, nájdeme na oltári i ukrižovaného Ježiša.

„Táto úprava skla sa nazýva email, ale nie je to ten pojem, pod akým dnes poznáme email,“ usmieva sa Kolcun.

Dodáva, že oltár má množstvo prepracovaných detailov a posolstiev, preto sa na každý z nich možno dívať aj pol hodinu a zakaždým objaviť niečo nové.

Oltár projektoval Imrich Steindl, ktorý je mimochodom architektom maďarského parlamentu v Budapešti.

 

Zdroje:

slovakia.travel

kosice.korzar.sme.sk / Katarína Gécziová 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií