Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Uhorka patrí nielen do šalátov: TAKTO dokáže pomôcť vašej pleti!

Pleť by mala vždy žiariť šťastím a vyzerať zdravo. V lete to je však oveľa ťažšie ako v iné mesiace. Po dňoch strávených na slnku máme občas pocit, že naša pleť si to schytala najviac. Leskne sa, póry sa rozširujú a akné sa zhoršuje. Preto by ste jej mali dopriať tú správnu starostlivosť. Čo majú spoločné pleťové masky a uhorka? 

Prírodná kozmetika dnes zaznamenáva svoj come back, obľube sa teší všetko s nápisom „bio”. Vlastníte aj vy niečo zo slovenskej prírodnej kozmetiky?

Ak nie, nemusíte smútiť, stačí si vyrobiť vlastnú kozmetiku, ktorej príprava vám zaberie len pár minút. Hlavnou ingredienciou bude v tomto prípade uhorka! Pripisuje sa jej totiž množstvo benefitov, je prírodným záchrancom na suchú a popraskanú pokožku, dokáže tiež uľaviť od spálenia. Jej príprava je navyše taká jednoduchá, že ju zvládne úplne každý. Vyskúšajte minimálne jeden z týchto receptov, určite neobanujete! 

https://www.instagram.com/p/Bm7wac_DiAM/

Na najjednoduchší variant nepotrebujete nič viac ako dve suroviny: uhorku a biely jogurt. Táto kombinácia vám poslúži ako jemný krém. 

Uhorke sa pripisujú i liftingové a omladzujúce účinky. Aj preto má v kozmetickom priemysle nenahraditeľné postavenie. Udržiava pokožku mladú, sviežu a vypnutú. 

https://www.instagram.com/p/BzLH-2-I-WA/

Uhorkový obklad

Pracovať s uhorkou je mimoriadne jednoduché. Ak máte záujem o napríklad uhorkový obklad, kľúčovú surovinu, uhorku, stačí priložiť na tvár. Samozrejme, nie celú, ale v podobe tenkých plátkov. Šťavnatou dužinou ju položte na okolie očí, ktoré vyžaduje stiahnutie opuchu alebo na celú tvár, ktorej by sa hodilo viac hydratácie. Nebojte sa toho ani vtedy, ak sa na pleti nachádza akné alebo známky po nedoliečenom akné. Uhorka má silu sčasti stiahnuť zápal, takže pomôže aj pri liečbe problematickej pleti (suchej, ale i mastnej). Takýto obklad nechajte pôsobiť aspoň 15 minút.

Domáce pleťové masky z uhorky môžu vyzerať aj takto. Zdroj: pexels.com

Uhorkovo-tvarohová maska

Urobte si zmes z dvoch lyžíc nastrúhanej šalátovej uhorky a lyžice tvarohu. Túto osviežujúcu masku zmyte vlažnou vodou po 15 minútach pôsobenia na tvári. Vyšší účinok tejto osviežujúcej masky získate, ak uhorkovo-jogurtovú zmes budete krúživými pohybmi masírovať do pokožky.

Maska s olivovým olejom

Ak máte vyslovene suchú pleť, pomôže vám maska z uhorky a olivového oleja. Vytlačte uhorkovú šťavu a pridajte do nej pár kvapiek olivového oleja. Vatové tampóny namočte do pripravenej zmesi a nechajte pôsobiť asi 20 minút.

Uhorková voda

Pre dokonale vyčistenie, omladenie a vypnutie môžete skúsiť aj uhorkovú vodu, ktorú získate odšťavením. Hodí sa aj na umývanie pokožky, ktorá vyžaduje prečistenie a úľavu, ide aj o vylepšenie hydratácie. Táto šťava sa odporúča aj na vlasy, ktoré sú viditeľne suché

Zdroj: pexels.com

Uhorkový peeling

V rozmixovanej podobe ju zmiešajte s potravinou, ktorá dobre peelinguje, napríklad s ovsenými vločkami, hnedým cukrom, škoricou, makom. Pridať môžete aj lyžičku bieleho jogurtu. Zmiešajte a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. Následne pleť jemne vyšúchajte a opláchnite. Výsledkom bude jemnejšia, čistejšia a vyživená pleť.

Čistá uhorka

Táto skvelá zelenina poslúži aj ako maska sama o sebe. Pokrájajte ju na kolieska a pokryte si nimi tvár, krk a hrudník. Aby sa vám jednotlivé kúsky nezošmykli, môžete na ne priložiť servítku alebo uterák. Iný spôsob je popučiť uhorku v miske, vyliať z nej prebytočnú vodu, ktorá by vám stekala po tvári a túto zmes natrieť na seba. Vydržte 15 minút a opláchnite.

Zdroj: pexels.com

Uhorka má množstvo zdravotných benefitov:

  • Uhorka obsahuje až 90 % vody, preto je ideálnou potravinou, ktorá vaše telo udrží hydratované (a to najmä v takom prípade, ak počas dňa zanedbávate pitný režim, dospelý človek by mal denne vypiť najmenej dva až tri litre vody, písali sme o tom len nedávno).
  • Uhorky efektívne odplavujú nebezpečné toxíny z nášho tela.
  • Rozpúšťajú obličkové kamene. 
  • Pomáhajú zmierňovať pálenie záhy. 
  • Obsahujú veľa antioxidantov, najmä vitamínov A, B, C, to znamená, že ich konzumáciou si zlepšujeme imunitu a dodávame telu viac energie. Jednotlivé vitamíny sa tiež podieľajú na zlepšení kvality pleti. 
  • Niektoré štúdie ukázali, že látky obsiahnuté v uhorkách sa ukázali ako efektívne v boji s rakovinou.
  • Znižujú hladinu kyseliny močovej.
  • Pre ľudí s problémami so štítnou žľazou sa odporúča konzumovať uhorku aspoň trikrát týždenne.
  • Obsah kremíka a síry v uhorkách podporuje zdravý rast vlasov.
  • Šťava z uhorky je nápomocná aj v boji s bolestivými či zapálenými ďasnami. 
  • Uhorka pomáha tiež proti nepríjemnému dychu – plátok uhorky si na pol minúty pritlačte jazykom na podnebie, látky obsiahnuté v tejto zelenine pomáhajú zlikvidovať baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný dych.
  • Uhorková šťava v kombinácii s karotkou alebo mrkvou dokáže účinne pôsobiť ako prevencia proti artritíde, prípadne zmierňovať bolesti u ľudí s artritickými problémami (odporúča sa piť uhorkovú šťavu v pomere 1:1 s cibuľovou šťavou).
  • Uhorková šťava tiež pomáha riešiť problém s vysokým alebo nízkym tlakom.
  • Vysoký obsah vody a nízka kalorická hodnota robia z uhorky skvelú potravinu pre tých, ktorí chcú urobiť niečo so svojou líniou. Môžete ju konzumovať v šalátoch alebo samostatne. Ak si ju nakrájate každé ráno k raňajkám, určite tým telu neublížite.

https://www.instagram.com/p/BzIMX5QIYK5/?utm_source=ig_embed

Pozor na trávenie aj životné prostredie

Hoci má uhorka množstvo pozitívnych účinkov, na konzumáciu uhoriek by si mali dávať pozor najmä žlčnikári, pre ktorých sú uhorky ťažko stráviteľné môžu spôsobovať tráviace ťažkosti (záhu, bolesti žalúdka, nadúvanie). 

Ideálne je kúpiť uhorky od domácich pestovateľov. Ak si ich aj kúpite v obchode, dbajte na to, aby neboli balené do plastu. Tieto obaly nie je možné recyklovať a, bohužiaľ, končia v odpade. Obchodný reťazec Kaufland to považuje za vážny problém, ktorým sa rozhodol aktívne zaoberať. Viac si prečítate v našom článku z apríla.

Zdroj: feminity.zoznam.sk, wanda.pluska.sk, info.sk, pluska.sk, zena.pravda.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií