Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte radi domáce práce? Výsledky novej vedeckej štúdie vás potešia

Niektoré domáce práce sú pre život prínosnejšie, než si myslíme. Dokazujú to výsledky novej vedeckej štúdie.

Pokračovanie pod reklamou

Spomínate si na to, keď ste ako deti stále frflali na to, keď vám rodičia povedali, aby ste si upratali izbu či umyli riad? Niektorí z nás tieto, ale i ostatné domáce práce nemajú v obľube dodnes, a preto sa im vyhýbajú a robia ich s nechuťou.

Tí menej poriadkumilovní by možno mali prehodnotiť svoj postoj k týmto aktivitám. Nová vedecká štúdia totiž dokazuje, že umývanie riadu, zametanie či skladanie oblečenia vedie k dlhšiemu životu.

Zdroj: BrightSide

Ľudia si myslia, že ak sa chcú udržať zdraví a fit, musia poctivo cvičiť a navštevovať posilňovňu. Nie je to však podľa odborníkov pravda. Na udržanie sa v dobrom stave úplne stačí venovať sa domácim prácam, pretože i tak jednoduché aktivity, akým sú napríklad umývanie riadu či skladanie oblečenia, môže výrazne prispieť k tomu, aby sme žili dlhšie.

Pokračovanie pod reklamou

Jasné výsledky

Zdroj: 20th Century Fox

Do štúdie sa zapojilo 6000 respondentov. Všetko to boli ženy vo veku od 63 do 99 rokov. Tie zbierali údaje o svojej každodennej fyzickej aktivite a pomedzi to ich zdravotný stav sledovali lekári po dobu troch rokov.  Podľa výsledkov ženy, ktoré sa domácim prácam venovali aspoň 30 minút denne, mali o 12 percent nižšiu šancu zomrieť ako dámy, ktoré sa takmer nehýbali. Úmrtnosť bola dokonca nižšia u žien, ktoré sa pravidelne venovali miernej až intenzívnej aktivite. V tom prípade sa ich dĺžka života predĺžila o 39 percent. Podľa vedcov boli tieto výsledky podobné u žien bez rozdielu veku, hmotnosti či národnosti.

Zdroj: The Walt Disney Company

Pozoruhodným zistením je, že aj ľudia, ktorých fyzická aktivita je nižšia než tá odporúčaná, môžu pociťovať zdravotné prínosy. „Robiť aspoň niečo je podstatne lepšie ako nerobiť nič,” poznamenal autor štúdie, ktorý dodal, že hoci sa výskumu podrobili staršie ženy, platí to pre všetky vekové kategórie aj pohlavia.

Preto by bolo skvelé vybudovať si návyk na domáce práce a aspoň tak si zabezpečiť fyzickú aktivitu, ktorá je prospešná a potrebná.

Zdroj: brightside.me

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií