fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Domácnosti si oproti minulému roku priplatia za vodu necelých 2,5 eura mesačne, regulátor zverejnil ceny

Údaj sa týka domácností pripojených na siete v správe veľkých vodárenských spoločností, zvyšné cenové konania naďalej prebiehajú.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.1.2023 (Webnoviny.sk) – Bežné domácnosti pripojené na siete v správe veľkých vodárenských spoločností si v tomto roku priplatia za vodné a stočné v priemere necelých 2,5 eura mesačne oproti roku 2022.

Informácie o cenových konaniach a cenách za výrobu a dodávku pitnej vody verejným vodovodom a za odvádzanie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou na rok 2023 zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Najväčší vplyv má drahšia elektrina

„Najväčší vplyv na nárast cien vodného a stočného majú výrazne zvýšené náklady na elektrickú energiu potrebnú na čerpanie a čistenie vôd vo vodárenských sieťach. V menšej miere je tu vplyv inflácie vstupov, ako napríklad materiál potrebný na opravy a údržbu sietí alebo chemikálie potrebné na úpravu pitnej vody a čistenie odpadovej vody. Úrad zároveň upravil povolené množstvo strát vodárenských sietí a stanovil limitné hodnoty osobných nákladov s cieľom zvýšiť efektívnosť prevádzky vodárenských spoločností,“ objasnil predseda ÚRSO Andrej Juris.

Na území SR pôsobí 14 veľkých vodárenských spoločností, ktoré zásobujú pitnou vodou z verejných vodovodov a odvádzajú a čistia odpadovú vodu verejnou kanalizáciou približne 90 % obyvateľov SR.

Prečítajte si tiež:
Maloobchodníci vítajú návrh meniť zákony iba k januáru a k júlu, zmeny sú časté a šité horúcou ihlou, tvrdia

Do konca roku 2022 už bolo vydaných 12 cenových rozhodnutí na rok 2023 pre vodárenské spoločnosti, ktoré pokrývajú 92 % objemu pitnej vody a odpadovej vody vo veľkých vodárenských spoločnostiach na Slovensku.

Stovky obcí majú vlastný vodovod

Zvyšné cenové konania naďalej prebiehajú, pričom kontinuálne do vydania nových rozhodnutí platia ceny z predchádzajúceho obdobia.

Okrem uvedených veľkých vodárenských spoločností pôsobí na Slovensku ďalších 115 malých vodárenských spoločností a vyše 500 miest a obcí si prevádzkuje vlastný verejný vodovod a kanalizáciu.

Týmto subjektom a inštitúciám úrad priebežne vydáva cenové rozhodnutia a potvrdenia o cene.

Viac k témam: Voda, Vodné a stočné
Zdroj: Webnoviny.sk – Domácnosti si oproti minulému roku priplatia za vodu necelých 2,5 eura mesačne, regulátor zverejnil ceny © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií