fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovák Dominik Smrek z Woodsign.eu: Perami z mojej dielne píšu prezidenti, ministri aj Dalajláma

Máte tip? napíšte nám mailom

Hovorí, že už jeho priezvisko ho predurčilo k tomu, aby pracoval s drevom. Dominik Smrek stojí za vznikom originálnych drevených pier značky Woodsign.

Pochádza z Popradu a len nedávno si zriadil showroom a ateliér v Prahe. Je aj vášnivý cestovateľ, milovník džezu, kníh aj divadla a v 19 rokoch napísal motivačnú knihu Krok k úspechu.

Nielen hobby, ale aj láska a vášeň

Ako sa zrodil nápad výroby luxusných drevených pier?

Potreboval som pero. Prvé nepíše, druhé je príliš jemné, tretie len škriabe papier. Nič viac. Moje pohľady na bežné písacie potreby boli značne kritické. Ako spojiť to, čo potrebujem, s tým, čo je pekné, umelecké, precízne a na čo budem hrdý?” píše na svojom webe.

Šikovný Slovák si spomenul na svoju drevenú skúsenosť z USA, kedy prvýkrát v ruke držal dláto. Začal skúšať, zháňať materiál a vyrábať perá s príbehom.

Často pozeral na zabudnutý kus dreva Wenge, z ktorého si chcel spraviť prívesok. Bez premýšľania ho pokreslil, narezal a vysústružil. Prvotnú radosť vystriedala vášeň, ktorá pomohla k zrodu celej myšlienky Woodsign. „V tom momente som chcel vdýchnuť nový život a dať druhú šancu všetkému drevu, ktoré niekto vyhodil, alebo ho príroda pre nás odložila hlboko do svojich hlbín.”

„Ako spojiť to, čo potrebujem, s tým, čo je pekné, umelecké, precízne a na čo budem hrdý?”

Kolobeh: drevo má z rôznych kútov sveta a perá putujú, naopak, do celého sveta

Práca s drevom si vyžaduje veľa precíznosti, vzdelávania sa, pokusov a omylov. „Trvalo mi tri roky skúšania a vývoja výrobnej technológie, no stále sa mám čo učiť,” hovorí Dominik, zakladateľ značky Woodsign. Hovorí, že drevári sú jedna veľká komunita. Počas svojich ciest v USA, Číne, Rusku, ba dokonca Latinskej Amerike a Nemecku spoznal mnoho lokálnych výrobcov. „Stali sa mi nielen priateľmi, ale i inšpiráciou pri tvorbe,” píše.

V jeho ponuke môžeme nájsť perá z rôznych exotických drevín, ale aj zopár netradičných kúskov, ako napríklad 7500 rokov starý subfosílny dub z pražskej stromovky či pero z vraku lode zo 17. storočia. Dominikovu paletu drevín momentálne tvorí okolo 150 druhov dreva z celého sveta.

„Moje perá nájdete u zákazníkov aj na miestach ako Kanada, Pakistan, Austrália či Juhoafrická republika. Perami Woodsign píše 15 prezidentov, množstvo ministrov, ale i svetoví kritici whisky ako Jim Murray či iné osobnosti.”

Jedno také vlastní aj náš terajší prezident Andrej Kiska, ale napríklad aj Dalajláma v Tibete.

Pochvaľuje si ho aj farár aj šéf informatizácie

„Vo svojej práci musím písať naozaj veľa, často aj do matrík a oficiálnych dokumentov – som totiž farár. Niekto by mohol povedať, že písanie mi už lezie krkom, ale písať perom z betlehemskej olivy, ktoré vyrobil Dominik, je pre mňa čistá spirituálna arteterapia, ku ktorej sa často a rád vraciam,” napísal na margo Dominikovej práce farár Jakub Pavlús.

Perá si našli svojich fanúšikov aj v politických radoch. Okrem prezidenta píše perom z dielne Dominika Smreka aj šéf Sekcie informačných technológií verejnej správy Jaroslav Kmeť: „Milujem písanie perom značky Woodsign. Písanie, ktoré je staromódne. Písanie, ktoré je jednoduché. Písanie, ktoré je poctivé. Písanie, ktoré má dušu a ktorá chýba e-mailom, chatom a SMS-kám. Písanie, ktoré mi umožňuje unikať zas a neustále z digitálneho sveta valiaceho sa závratnou rýchlosťou. Písanie, ktoré ma vracia do čias, keď tempo života bolo pomalšie a ľudia k sebe úprimnejší, lepší.”

S Jaroslavom Kmeťom. Zdroj: facebook.com/Dominik Smrek

Máme to my na Slovensku šikovných ľudí!

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií