fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

O opustené bábätká v Trenčíne starajú ,,Dominiky”: Kto sú tieto ženy?

Máte tip? napíšte nám mailom

Trenčianska nemocnica pomáha opusteným bábätkám formou niekoľkých projektov a „Dominiky”. Nájdete ich pod názvom Dominika pre Kukulíka, ako aj Kufrík pre Kukulíka.

Nemocnica podporuje projekty prostredníctvom Občianskeho združenia Návrat.

Dominiky v nemocnici

O bábätká sa starajú a ochraňujú ich ošetrovateľky, ktoré nazývajú ,,Dominiky.Fakultná nemocnica v Trenčíne informuje, že hlavnou zásadou projektu je „poskytovanie psychologických a terapeutických služieb pre ohrozené a opustené deti hospitalizované na klinike pediatrie a neonatológie vo FN Trenčín.”

Nemocnica v Trenčíne je treťou na Slovensku, ktorá povolila systém pre starostlivosť o bábätka formou „Dominík”. Vo všeobecnosti ide o vyškolených odborných pracovníkov, ktorí navštevujú novorodenecké oddelenie. Bábätká podporujú tak, že ich nosia na rukách, kŕmia ich a poskytujú im potrebnú opateru. Práve po narodení je podstatné, aby cítili dotyk, pretože to napomáha k rozvoju neuronálnej sústavy a prispieva k zdokonaleniu emočných väzieb.

Opustené bábätká. Zdroj: unsplash.com
Zdroj: unsplash.com

Opustené dieťa a celkový vplyv na život

Fakultná nemocnica Trenčín tiež uvádza: „Výskumy mozgu posledných desaťročí preukázali, že závažná nepriaznivá udalosť z raného detstva (napr. opustenie dieťaťa jeho rodičom, zanedbávanie, zneužívanie, týranie) spôsobuje  nepriaznivé zmeny na mozgu dieťaťa (čo sa neskôr odzrkadľuje v ťažkostiach v učení, v sociálnych interakciách, pamäti, koncentrácie, logickom myslení a väčšom výskyte psychických ťažkostí – depresie, úzkosti, neurózy pod.).”  Silvia Bieliková, ktorá v nemocnici pôsobí ako „Dominika”, sa pre Trenčiansky terajšok vyjadrila, že v súčasnosti sú v nemocnici štyri deti a jedno dievčatko sa tu nachádza už štyri mesiace.

Prečítajte si tiež:
Vedeli ste, že nebeské telesá medzi sebou komunikujú? Vypočujte si ich tajomný šepot

Portál theworldnews.net uvádza, že deti dostanú svoj kufrík, v ktorom sa nachádza mnoho vecí spojených s ich pobytom pri „Dominikách”. O jeho obsah sa starajú zdravotné sestry. Ak vás táto téma zaujala a chcete vedieť podrobnejšie informácie o práci „Dominík”, pozrite si nasledujúcu reportáž od Trenčianskeho terajška.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií