fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nápad, ktorý pomôže ľuďom i planéte: tento muž stavia domy z PET fliaš. Vo finálnej fáze sa od bežných obydlí nijako nelíšia

O tom, že žijeme v dobe plastovej, niet pochýb. Množstvo plastového odpadu na našej planéte je skutočne alarmujúce, a tak niet divu, že stále vznikajú nové iniciatívy, ktoré chcú s týmto problémom niečo spraviť.

Každý dobrý skutok a nápad, ako odbremeniť Zem od neskutočných ton plastu, sa počíta a pomáha. Aktivisti napríklad vyrábajú z odpadu vyzbieraného z oceánu náramky 4Ocean, ktorých kúpou podporíme ďalšie čistenie. Alebo sa ráta aj to, že Európska únia schválila zákaz jednorazových plastov.

Podnikateľ, ktorý sa už nedokázal pozerať na porozhadzované PET fľaše

So skvelým nápadom, ako pomôcť planéte, ale i ľuďom, prišiel kanadský podnikateľ Robert Bezeau. Ten sa už nedokázal pozerať na množstvo porozhadzovaných PET fliaš, a tak vynašiel spôsob, ako ich využiť. Presťahoval sa do panamskej provincie Bocas del Toro a tam sa rozhodol vybudovať dedinu z plastových fliaš.

domy z pet fliaš
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

Hlavnou myšlienkou Bezeauvho plánu je odbremeniť prírodu i skládky od plastov a zakomponovať ho do niečoho, čo môže byť plne využiteľné a prospešné. Podľa jeho slov možno PET fľaše použiť pri budovaní rôznych budov a zariadení. Tvrdí, že sa dajú využiť ako skvelá izolácia, domy z nich sa dajú vybudovať pomerne rýchlo a nízkonákladovo, teda z nich môžu vznikať útočiská pre ľudí, ktorí prišli o svoje domovy počas prírodnej katastrofy. Rovnako tak sa dajú použiť i na výstavbu stodôl, skladov, budov pre hospodárske zvieratá, garáží či ciest.

Zdroj: BoredPanda
domy z pet fliaš
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

domy z pet fliaš
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

Aj keď počas samotného procesu stavby domy nevyzerajú príliš lákavo a vhodne na bývanie, je to len dojem. Vo finálnej fáze ich od bežných domov nerozoznať, pričom sú odolné aj voči zemetraseniu. Navyše je v takto vystavaných budovách príjemne chladno, čo je skvelou alternatívou bývania pre ľudí, ktorí žijú v tropických oblastiach. Na výstavbu jedného domu o rozlohe 100 metrov štvorcových je potrebných približne 14-tisíc plastových fliaš. 

Zdroj: BoredPanda

Zámok aj väzenie z plastových fliaš

V plastovej dedine sa okrem domov z PET fliaš nachádza i zámok. Ten je tiež postavený z plastových fľašiek a dokonca ho môžete i navštíviť. Hlavnou myšlienkou tohto hradu je upriamiť pozornosť návštevníkov na to, že plast je všade okolo nás a treba ho nielen recyklovať, ale i znižovať jeho spotrebu. Plastový zámok trvalo vystavať 2 roky a spotrebovalo sa pri tom viac než 40-tisíc plastových fliaš. Nachádza sa v ňom kráľovská komnata, ale i jedálenský bar.

Zdroj: BoredPanda

Okrem plastového zámku sa v dedine nachádza i „plastové väzenie”, ktoré môžu turisti taktiež navštíviť a dozvedieť sa množstvo informácií o tom, ako plasty a naša ignorancia pôsobia na Zem. Taktiež sa tu ľudia môžu naučiť mnoho vecí ohľadom environmentalistiky.

domy z pet fliaš
Zdroj: BoredPanda
Zdroj: BoredPanda

Bezeau so svojou iniciatívou vytvoril aj vlastnú webovú stránku, ktorá ponúka nielen výstavbu takýchto ekologických domov, ale taktiež mapuje históriu plastového odpadu a upozorňuje nás na ľahostajnosť ľudstva voči recyklácii a planéte. Na stránke sa uvádza, že v spomínanej provincii sú na predaj pozemky za cenu okolo 19-tisíc dolárov a následne vám architekti navrhnú a postavia dom z PET fliaš presne podľa vašich predstáv a snov.

Kanaďan však nie je jediný, kto sa rozhodol bojovať s plastovými fľašami tým, že z nich stavia domy. S podobným nápadom prišiel i mladý utečenec, ktorý v odľahlej púšti v juhozápadnom Alžírsku plní použité PET fľašky zeminou a buduje pomocou nich prístrešky, ktoré sú schopné odolať podmienkam drsného prostredia.

Zdroj: BoredPanda

Zdroj: boredpanda.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"