fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Doprajte si digitálny detox: Ako technológie ovládajú náš život?

Máte tip? napíšte nám mailom

Keby sme sa vás spýtali, koľko času denne strávite pri mobile alebo tablete, čo by ste povedali? Čoraz viac ľudí potrebuje pre svoje psychické i fyzické zdravie digitálny detox.

Digitálny detox ako nevyhnutnosť modernej doby

Ráno začíname so smartfónom, cez deň ho opakovane kontrolujeme, večer s ním zaspávame. Sociálne siete, emaily a nekonečné množstvo informácií každý deň nás zahlcujú a unavujú. Online sme celé hodiny a občas nám tak uniká všetko podstatné. Aj keď to vyzerá ako začarovaný kruh, mali by sme vedieť vypnúť, spomaliť a načerpať energiu z prírody alebo pohybu. Riešením týchto moderných závislostí môže byť digitálny detox, ktorý by si mal občas dopriať každý.

Pomôcť môžu aplikácie

Samozrejme, povedať, že technológie sú zlé, nemôžeme povedať. Dôležité je iba naučiť sa nájsť rovnováhu medzi svetom online a offline. Zaujímavé riešenie sa ponúka v podobe mobilných aplikácií. Napríklad Brain Focus Productivity Timer pomôže zefektívniť vašu prácu. Jednoducho si nastavíte pracovný interval a na regeneráciu a oddych. Umožní vám aj vypnutie notifikácií, internetu a všetkého online, čo by vás rozptýlilo. Zaujímavá je aj aplikácia Freedom, vďaka ktorej si vyberiete ďalšie aplikácie, z  ktorých nebudete dostávať ďalšie notifikácie. Počas vybranej doby tak nedostanete upozornenia zo sociálnych sietí, hier či webových prehliadačov. Sami si tak vyberiete to, čo je dôležité a kedy.

Ako jednoducho na digitálny detox

Možno si poviete, že je to nemožné a neviete si predstaviť život bez televízie, internetu, počítača, smartfónu, sociálnych médií alebo tabletu. Na začiatok si zvoľte dni alebo častí dní, kedy sa týmto technológiám vyhnete. Následne začnite obmedzovať sociálne siete. Miesto Facebooku sledujte časopis alebo knihu, ktoré máte radi, ale už dlho ste sa k nim nedostali. Začnite sa viac rozprávať s ľuďmi okolo seba. Zabudnite na chatovanie a smailíkov, srdečný úsmev a nákazlivý smiech majú väčšiu silu. Vyberte sa von, do prírody alebo do parku a čerpajte energiu z pohybu na čerstvom vzduchu. Spomínate si ešte na časy, kedy sa ľudia stretli v bare alebo v reštaurácií a len tak si povedali, čo za celý týždeň prežili? Vráťte sa k tomu!

https://www.instagram.com/p/B4ctLnsoE7A/

Čo vám to prinesie?

Zrazu si uvedomíte, koľko máte času. Budete si môcť prečítať knihu, ísť niekde von alebo sedieť v tichu pri káve. Zlepší sa aj vaša pamäť. Nielen preto, lebo si budete chcieť zapamätať všetko to, čo si nezapíšete do svojich poznámok v mobile. Tiež preto, lebo nebudete zahltení veľkým množstvom zbytočných informácií. Budete menej vystresovaní a pokojnejší. Ľahšie si vychutnáte maličkosti okolo seba a slovo šťastie zrazu naberie celkom iný rozmer. Budete zdravší a výrazne sa zlepší spánok. Ideálne je vyraziť niekam na dovolenku, kde si len preveríte svoju schopnosť odolať pokušeniu v podobe smartfónu alebo surfovania po sociálnych sieťach. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že sa vám poďakuje vaša chrbtica a oči. Digitálny detox je skvelý pre zdravie tela i duše.

https://www.instagram.com/p/B27P89_i_5t/

 

Prečítajte si tiež:

Neohrozuje váš život technostres? Zistite to hneď teraz!

Zdroj: digitalnydetox.sk  vosveteit.sk  eduworld.sk  zenyvmeste.sk  tvnoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií