fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kedy a kam budeme môcť cestovať na dovolenku? V hre je viacero destinácií

Aj keď je v súčasnosti najvyššou prioritou ochrana zdravia, čoraz teplejšie dni nám pripomínajú pomalý príchod leta.   

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak si chcete rezervovať svoju dovolenku, odporúčame vám, aby ste si vybrali iba 100 % refundované ubytovanie, v momentálnej chvíli je to bezpečnejšie.

Spoločnosti rušia poplatky v prípade zrušenia rezervácie

Spoločnosť Airbnb, spoločnosť Expedia sa rozhodla, že zruší poplatky za zrušenie rezervácie spôsobené koronavírusom, a to aj v prípadoch, keď ubytovanie nebolo možné vrátiť na 100 %.

Platí to aj pre letecké spoločnosti, keď sú lety zrušené. Tento rok neváhajte uprednostňovať udržateľné turistické destinácie, ktoré sa zaviazali rešpektovať životné prostredie a udržiavať miestnu zamestnanosť. Táto kríza nám pripomína, že naše zdravie a zdravie našej planéty je skutočne dôležité. Postarajte sa o seba, svojich priateľov a rodinu.

Dovolenka a koronavírus

Vláda momentálne odporúča vyhnúť sa cestám do zahraničia. Presnejšie, aby ste všetky cesty, ktoré nie sú nevyhnutné, odložili.

Ministerstvo zahraničných vecí vydalo 3. stupeň, teda odporúčanie necestovať do všetkých krajín sveta. Niečo podobné od vzniku SR ešte nenastalo. Dočasné kontroly na slovenských hraniciach budú platiť až do 7. mája, vláda určila priechody, na ktorých je možné prekročiť hranice.

Momentálne nikto nedokáže s určitosťou povedať, kedy bude cestovanie, ​​najmä v prípade prudkého nárastu prípadov koronavírusu, pokračovať.

Kedy si mám rezervovať dovolenku?

Letná dovolenka sa však ešte môže konať. Slovenské cestovné kancelárie ponúkajú dovolenky v termínoch od augusta. Väčšina letov bola v apríli a máji zrušená s výnimkou repatriačných letov, letecké spoločnosti očakávajú obnovenie svojho normálneho letu pred najvyššou júlovou a augustovou sezónou.

Wizz Air chce začať lietať už od piatka (1. mája), Ryanair dúfa, že začne lietať v júni.

Odborníci tvrdia, že v najbližších troch mesiacoch dovolenky nie sú vylúčené.

Kam sa neodporúča cestovať

V momentálnej situácií sa vôbec neodporúča cestovať najmä do USA, Číny, Južnej Kórey, Iránu, Talianska, Španielska, Švajčiarska, Nemecka či Francúzska. Aj keď tieto krajiny postupne uvoľňujú opatrenia.

Prečítajte si tiež:
Toto sú podľa turistov tie najviac preceňované mestá sveta

Chorvátsko a Čierna Hora

České cestovné kancelárie prišli s novým nápadom. Chcú vytvoriť cestovný koridor pre dovolenkárov smerujúcich na dovolenku k moru. Do ich plánu chcú zakomponovať aj Slovensko. Väčšina ľudí cestuje práve k moru do Chorvátska či Bulharska.

Tento koridor by bol vytvorený v spolupráci s inými krajinami.  Cieľom je, aby sa po návrate z dovolenky nemusela podstupovať  2-týždňová karanténa.

Turisti, ktorí budú chcieť ísť do Chorvátska,, budú musieť mať zdravotné osvedčenie preukazujúce, že nie sú infikovaní.

Slovenský rezort diplomacie tiež plánuje nadviazať kontakt s Chorvátskom.

Turecko

Vláda v Turecku je optimistická. Minister kultúry a cestovného ruchu krajiny, Mehmet Nuri Ersoy, povedal: „Dúfajme, že turistické aktivity sa začnú znova počas sviatku Ramadán.“

Ramadán, známy tiež ako Eid ul-Fitr, sa bude oslavovať koncom mája.

Ersoy povedal, že ich cieľom je v prvom rade umožniť domáci cestovný ruch, a potom sa postupne začnú otvárať zvyšku sveta.

Grécko

Grécko  sa rozhodlo otvoriť svoje hranice v júli a sezóna  možno by mala trvať až do októbra alebo novembra.

Dovolenkári však budú musieť poskytnúť osvedčenia o imunite alebo zdravotné pasy, aby mohli  vstúpiť do krajiny.

Grécky minister zahraničných vecí, Giorgos Gerapetritis, uviedol: „Sme krajina, ktorá bude otvorená všetkým nielen preto, že sme najlepšia turistická destinácia, ale aj preto, že konkurenčné destinácie sú vo veľkých ťažkostiach.“ Krajina dokázala udržať nízky počet prípadov koronavírusu s iba 2 217 potvrdenými infekciami.

Objasnil však, že cezhraničné vstupy budú podmienené tým, že turisti budú mať “nejaký zdravotný pas“. „Rokovania prebiehajú,“ dodal. „Návštevníci prídu s nejakým certifikátom. Pokúsime sa obmedziť možnosť šírenia vírusu.“

Prečítajte si tiež:
10 nádherných zámkov, hradov a kaštieľov v okolí Trnavy, ktoré musíš vidieť

Španielsko

Aj napriek tomu, že Španielsko patrí k veľmi zasiahnutým krajinám, turistická spoločnosť v Benidorme uviedla, že eviduje prudký nárast rezervácií na august a september, čo je pre tento priemysel dobrou správou.

Prezident Britského združenia podnikateľov v Benidorme, Karen Maling Cowles, povedal: „Ja si osobne nemyslím, že sa z toho začneme tak skoro zotavovať.

Malorka a Ibiza

Podľa ministra cestovného ruchu Baleárskeho cestovného ruchu, Iaga Negueruela, miestna vláda očakáva, že ostrovy zostanú zatvorené v máji, júni a júli kvôli pandémii koronavírusu.

Vo veci otvorenia v auguste sú však opatrne optimistickí.

Miestnym médiám však povedal, že do nich budú mať prístup iba turisti z určitých krajín.

Indonézia/Bali

Ostrov Bali by sa mohol znovu otvoriť pre turistov do júna. Lety do Indonézie boli pozastavené 2. apríla, pretože krajiny na celom svete uzavreli svoje hranice v snahe obmedziť výskyt COVID-19.

Indonézsky prezident Joko Widodo je presvedčený, že pandémia sa vyrieši do konca roka a očakáva, že cestovný ruch bude v roku 2021 prosperovať.

Mexiko

Letiská prijímajú lety z/do Európy, avšak letecké spoločnosti počty letov zredukovali. Od 20. marca 2020 je pre turistov uzavretá pozemná hranica medzi Mexikom a USA. Letecký tranzit z Mexika do Európy cez USA nie je možný (pozastavené vydávanie víz ESTA). Do Európy sa odporúča z Mexika letieť spoločnosťami KLM a Aires France, z Amsterdamu je možná letecká preprava do Viedne.

Nikaragua

Vláda Nikaraguy aktuálne nezavádza žiadne limitujúce opatrenia na vstup/výstup cudzincov do/z krajiny.

Európske letecké spoločnosti však v súčasnosti výrazne zredukovali svoje letecké spojenie s Nikaraguou, do Nikaraguy aktuálne nelietajú ani regionálne letecké spoločnosti z ostatných krajín Strednej Ameriky.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj thesun mzv dailymail

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií