fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Drlička sa ohradil voči tvrdeniam nespokojných sólistov, hrací plán Opery SND vraj nezdecimoval

Vyvracia ich tvrdenie, že na post riaditeľa SND sa dostal netranspatrentným výberovým konaním, i to, že zdecimoval hrací plán Opery SND.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.12.2022 (Webnoviny.sk) – Bývalý generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička sa ohradzuje voči tvrdeniam nespokojných sólistov. Vyvracia ich tvrdenie, že na post riaditeľa SND sa dostal netransparentným výberovým konaním, i to, že zdecimoval hrací plán Opery SND.

Drlička odmietol akékoľvek špekulácie o tom, že by výberové konanie nebolo transparentné a dodal, že nevie o žiadnom spochybnení priebehu výberového procesu zo strany kontrolných orgánov SR či rezortu kultúry. Drlička to uviedol vo svojom stanovisku.

Úspešná sezóna a vypredané sály

Bývalý generálny riaditeľ SND vyvracia i tvrdenia o tom, že by zdecimoval hrací plán Opery SND.

„Opera SND sa od uzatvorenia historickej budovy SND delí o jednu sálu s Baletom SND. Opera spolu s Baletom majú na sezónu 2022/2023 naplánovaných 160 predstavení (80 pre operu a 80 pre balet), čo aktuálne predstavuje maximálny možný počet predstavení týchto dvoch súborov v jednej sále vrátane skúšobných procesov nových premiér, repertoárových inscenácií či stavby a demontáže často rozsiahlych operných a baletných scén,” píše v stanovisku.

Drlička dodal, že Opera SND v aktuálnej sezóne prešla na systém tzv. blokového hrania. Znamená to, že jednotlivé inscenácie sa hrávajú niekoľkokrát za sebou, v tzv. blokoch, čím sa zefektívňuje prevádzka i skúšobné procesy.

Prečítajte si tiež:
Členovia a členky Umeleckej rady SND sa vzdávajú svojho členstva, vyjadrujú tak podporu exriaditeľovi Drličkovi

Opera SND podľa Drličku túto sezónu rozbehla veľmi úspešne, prilákala nových divákov a vypredáva sály. Tvrdenie, že zdecimoval hrací plán označil za nepravdivé, manipulatívne a účelové.

Ministerstvo potvrdilo správnosť postupov

Drlička nesúhlasí ani s tvrdením, že porušil pracovný poriadok opery, kolektívnu zmluvy alebo mzdový poriadok.

„Priebeh vykonania organizačných zmien, súčasťou ktorých je aj prerokovanie s odbormi, bol predmetom kontroly a inšpekcie Ministerstva kultúry SR, ktorá potvrdila správnosť všetkých postupov,” uviedol Drlička.

Ustavičné opakovanie tohto tvrdenia, ktoré bolo niekoľkokrát vyvrátené v médiách, považuje za snahu manipulovať verejnú mienku. Doplnil, že nemá vedomosť o oficiálnom náleze alebo dôkaze, od akéhokoľvek kontrolného orgánu, že by došlo k porušeniu týchto interných dokumentov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Demisia riaditeľa SND Drličku (fotografie)

Otvorený list pre Milanovú a Čaputovú

Nespokojní sólisti reagovali na Drličkove vyjadrenia v relácii RTVS, kde uviedol, že zvažuje opätovnú kandidatúru na tento post, avšak najskôr sa chce stretnúť s politikmi. Sólisti opery sú toho názoru, že tento výrok by ho mal doživotne vylúčiť z uchádzania sa o akýkoľvek post vo verejnej správe.

Prečítajte si tiež:
Drlička žiadnemu politikovi nepraje nič zlé a dôrazne sa ohradil voči spájaniu jeho výrokov s vraždou na Zámockej

Uviedli to v otvorenom liste adresovanom okrem iných aj ministerke kultúry Natálii Milanovej, prezidentke SR Zuzane Čaputovej a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá. Podľa sólistov má Drlička za sebou viaceré prešľapy, ktoré v danom liste vymenovali.

Viac k témam: generálny riaditeľ SND, Odvolanie z funkcie, Opera SND, Otvorený list, Výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Drlička sa ohradil voči tvrdeniam nespokojných sólistov, hrací plán Opery SND vraj nezdecimoval © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií