fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Drony ako farmaceutický kuriér? Nie je to nemožné

Máte tip? napíšte nám mailom

Drony sa postupne integrujú do každodenných činností rôznych priemyselných odvetví. Vo Veľkej Británii sú najnovšie prínosom pre zdravotníctvo.

Medzi štyrmi mestami, konkrétne Portsmouth, Southampton, Isle of Wight a Hampshire, vzniklo partnerstvo pre výskum použitia bezpilotných lietadiel a leteckých dopravných prostriedkov bez posádky (UAV) na lekárske účely. Navrhuje sa, aby drony prepravovali vzorky krvi a súpravy na chemoterapiu. Výskumný program sa uskutoční v spolupráci s Národnou zdravotníckou službou (NHS).

Predpokladá sa, že keď budú vzorky dodané na testovanie pomocou dronov, výsledky budú presnejšie a riziko kontaminácie znížené. Rick Allen, prevádzkový manažér pre nemocničné laboratóriá v Southamptone, hovorí:

„Hneď ako sa krv odoberie z pacientovej žily, hodiny tikajú. Máme štyri hodiny na to, aby sme ju dostali zo žily k nám, a potom pár hodín na spracovanie vzorky. Ak si môžeme byť istí rýchlym dodaním, potom si môžeme byť istí presnejším a správnym výsledkom pre daného pacienta.“

To isté platí pre súpravy na chemoterapiu. V súčasnosti musia pacienti s rakovinou z Isle of Wight cestovať za chemoterapiou do nemocníc v Southamptone. Drony ju môžu priviezť priamo k pacientovi. Na rozpoznanie adresy je možné drony naprogramovať. Po príchode zásielky je potrebné, aby pacient priniesol súpravu do najbližšej nemocnice, kde mu ju podá miestny zdravotnícky personál.

Prečítajte si tiež:
Vedci zistili, že Alexa počúva častejšie, ako si myslíte

Drony ako pomocník

Výhody použitia dronov pri preprave potrieb tohto druhú sú mnohonásobné. Okrem vyššie uvedeného poskytujú aj riešenie nedostatočnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Vidiecke oblasti, ktoré boli predtým výzvou pre pozemnú dopravu, môžu mať ľahší prístup.

Dodávanie zdravotníckych potrieb oblohou nie je úplná novinka. Partnerstvo spoločnosti UPS a siete lekární CVS už úspešne absolvovalo v Spojených štátoch prvé donášky liekov na predpis. Udelenie „zelenej“ pre drony rovnakej spolupráce vo Veľkej Británii ešte bude chvíľu trvať. Schvaľovanie ministerstvom dopravy stále prebieha.

Pochopiteľne, niektorí odborníci vyjadrili obavy týkajúce sa verejného súkromia, bezpečnosti a ochrany používania týchto zariadení. Iná skupina expertov je však presvedčená, že verejnosť túto formu zdravotníckeho doručenia nakoniec prijme. Posun k využívaniu dronovej technológie v medicíne je chvályhodný.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií