Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Druhé kolo prezidentských volieb môže byť sprevádzané zvýšeným rizikom šírenia dezinformácií, stretnúť sa môžete najmä s týmito

Šírenie hoaxov bude aktívne pred, počas ale aj po voľbách.

4.4.2024 (SITA.sk) – Zakladateľ stránky Hoaxy a podvody David Púchovský upozorňuje na zvýšené riziko šírenia dezinformácií v súvislosti s druhým kolom prezidentských volieb. Riziko šírenia hoaxov súvisí najmä s tesným rozdielom preferencií v prieskumoch verejnej mienky u oboch kandidátov uchádzajúcich sa o post hlavy štátu.

Všeobecne pri akýchkoľvek voľbách platí, že čím tesnejší je rozdiel a neistejšie víťazstvo daného subjektu, tým väčšia je hrozba tvorby a šírenia hoaxov,“ tvrdí Púchovský.

Včasné zabraňovanie šíreniu hoaxov

Ministerstvo vnútra súčasne vyzval, aby efektívnou strategickou komunikáciou včas zabraňovalo šíreniu hoaxov namierených proti demokratickým princípom či volebnému systému.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Ako sám tvrdí, pred druhým kolom volieb očakáva spochybňovanie výsledkov procesu sčítavania hlasov prvého kola, „živenie“ hoaxu o tom, ako môže prezident zatiahnuť Slovákov do vojny, dezinformácie týkajúce sa manipulovania predošlých tvrdení kandidátov a ich zasadzovanie do kontextu súčasnosti či platené kampane neznámych skupín s cieľom šíriť hoaxy a manipulácie o kandidátoch.

Počas volieb môžeme podľa Púchovského očakávať falošné správy o incidentoch vo volebných miestnostiach, hoaxy o volebných lístkoch a preukazoch, falšovanie preukazov, tvorbu hoaxov šíriacich strach podmienený úspechom jedného z kandidátov – sem patrí napr. výrok „Ak sa stane prezidentom, bude na Slovensku vojna„.

K čomu môže dôjsť po voľbách?

Po voľbách zas podľa Púchovského môže dôjsť k dvom situáciám. V prvom prípade, ak uspeje kandidát, proti ktorému je produkovaná väčšina dezinformácií, budú pribúdať nové naratívy vo výraznej intenzite.

Ich spoločným menovateľom bude spochybňovanie výsledku volieb, procesu sčítavania hlasov. V tomto prípade budú hroziť občianske nepokoje po vzore niektorých krajín,“ tvrdí zakladateľ stránky.

V druhom prípade, ak uspeje kandidát, proti ktorému sa hoaxy objavovali v minimálnej miere, dezinformačná scéna prestane byť v spomínaných témach aktívna.

Podobný scenár nastal po parlamentných voľbách v súvislosti s naratívom o ich sfalšovaní,“ dodal Púchovský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Hoaxy a podvody, Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Druhé kolo prezidentských volieb môže byť sprevádzané zvýšeným rizikom šírenia dezinformácií, stretnúť sa môžete najmä s týmito © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií