Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Druhý muž vyliečený z HIV: Experimentálna liečba je nebezpečná

Adam Castillejo, druhá osoba vyliečená z HIV, už dva roky žije plnohodnotný život. Podstúpil transplantáciu kostnej drene, ktorá sa bežne vykonáva pri liečbe rakoviny lymfatických ciest. Ukázalo sa, že tento postup funguje aj v prípade HIV. Odborníci sú však skeptickí a odkazujú, že ešte stále nenašli liek na HIV. Castillejova liečba bola totiž experimentálna a nebezpečná.

Kedysi „londýnsky pacient“, dnes už známy 41-ročný Adam Castillejo z Venezuely, je druhým človekom, ktorý sa vyliečil z HIV. Vďaka transplantácii kostnej drene už druhý rok vedie šťastný a zdravý život. Vedci sa na základe tohto a predošlého prípadu z Berlína domnievajú, že liečba rakoviny lymfatických ciest by mohla byť rovnaká ako liečba HIV.

Experimentálna liečba nie je pre každého

Prvý človek, u ktorého sa táto experimentálna liečba ujala, pochádza z Berlína a volá sa Timothy Ray Brown. Na rozdiel od neho však Castillejovi stačila iba jedna transplantácia kostnej drene a nemusel podstúpiť rádioterapiu ako súčasť liečby. Experti uviedli, že Castillejo je dôkazom, že liečba môže mať aj menej intenzívny postup. Dôležité je uviesť, že obe liečby boli experimentálne.

„Je dôležité poznamenať, že liečba je vysoko riziková a používa sa iba ako posledná možnosť pre pacientov s AIDS,“ uviedol Ravindra Gupta, vedúci autor štúdie. Nejde preto o liečbu, ktorá je dostupná pre pacientov podstupujúcich antiretrovírusovú terapiu.

Liek zatiaľ neexistuje

Pretože je Castillejo iba druhým pacientom, ktorý úspešne zvládol túto experimentálnu liečbu, bude potrebné bližšie monitorovanie choroby a šance na jej návrat. „Je ťažké povedať, či existuje liek, no vyzerá to sľubne. Všetko ukáže čas,“ poznamenala riaditeľka Inštitútu pre infekciu a imunitu v Melbourne Sharon Lewinová.

Ľudia trpiaci HIV si tak ešte nemôžu vydýchnuť. Odborníci odkazujú, že túto liečbu nemusia zvládnuť všetci pacienti. „Tento prípad je vzrušujúcim pokrokom, musíme ho však uviesť do širšieho kontextu. Vyliečenie ľudí s HIV pomocou transplantácie kostnej drene je zatiaľ nemožné a to v akomkoľvek rozsahu,“ prezradila Lewinová. Dodala, že najdôležitejšia je prevencia, vďaka ktorej sa dá HIV úplne predísť.

Druhý muž vyliečený z HIV: Experimentálna liečba je nebezpečná
zdroj: Shutterstock

HIV sužuje ľudí po celom svete

HIV je celoživotná vírusová infekcia, ktorá útočí na imunitný systém a môže mať vážne zdravotné následky. Doposiaľ neexistovala nijaká jednoznačná a účinná liečba. Jediná možnosť, ako sa dala táto choroba vyliečiť, bola antiretrovírusová terapia, ktorá znižuje množstvo vírusu v krvi. Podľa Spoločného programu OSN pre HIV a AIDS, v roku 2018 na celom svete žilo 37,9 milióna ľudí s HIV.

Iba na Slovensku bolo v roku 2018 evidovaných 42 prípadov infekcie HIV. Oproti rekordnému roku 2016, kedy bolo nakazených 83 osôb, sa situácia značne zlepšila. Najlepšie na tom bolo Slovensko pred siedmimi rokmi, kedy lekári zaznamenali iba 25 osôb s HIV. Celkovo sa však dá tvrdiť, že počty infikovaných ľudí v našej krajine z roka na rok klesajú.

Zdroj CNN
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií