fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

FOTO: Alexander Dubček medzi svojimi – snímky, ktoré ste doteraz nevideli, nájdete vo vlakoch ZSSK

Máte tip? napíšte nám mailom

Výstavu unikátnych fotografií z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR), ktoré zachytávajú súkromie jednej z najvýznamnejších slovenských osobností – Alexandra Dubčeka, sprístupnili vo vybraných vlakoch národného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Podujatie je súčasťou spomienkových akcií pripomínajúcich smutné 50. výročie Pražskej jari, ktorú násilne prerušil vpád vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa.

„Niektoré negatívy fotografií Alexandra Dubčeka a udalostí roku 1968 sme našli počas digitalizácie v úplne iných obálkach pod inými názvami. Na pôvodných obálkach bolo napísané ‘NEVYDÁVAŤ’ alebo ‘ODSTRÁNENÉ’. Snímky sa zachovali vďaka pracovníkom agentúry, ktorí ich premiestnili na vlastnú zodpovednosť na iné miesto. Autormi sú skvelí agentúrni fotografi Štefan Petráš, Ľudovít Füle, Ivan Dubovský, Ján Bakala, Vladimír Benko či Anton Tarkoš,” povedal generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala.

Dubček vo vlakoch
Zdroj: slovakrail.sk

„Výstava vo vlakoch je jednou z trojice výstav TASR o Alexandrovi Dubčekovi. Ďalšia bude otvorená v Národním muzeu v Prahe a Slovenskom inštitúte v Prahe,” dodal Puchala.

Putovná výstava na koľajniciach s názvom „Alexander Dubček medzi svojimi” obsahuje 22 čiernobielych fotografií prevažne zo súkromia jedného z popredných predstaviteľov tzv. Pražskej jari. Stal sa symbolom snáh o demokratizáciu režimu v bývalom Československu koncom 60. rokov minulého storočia. Cestujúci vo vagónoch nájdu napríklad fotografie Dubčeka počas oddychu na kúpalisku s legendárnym skokom z mostíka.

Prečítajte si tiež:
Iba jeden z tisíc ľudí vyrieši tento matematický problém. Ako si s ním poradíš ty?!

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Ďalšie zábery dokumentujú vzťah Dubčeka k svojej rodine a k Slovensku. Fotografie zachytávajú chvíle oddychu v jeho záhrade, ako aj stretnutia s ľuďmi pod tatranskými vrcholmi či na medzinárodných športových a kultúrnych podujatiach.

Dubček medzi svojimi
Zdroj: slovakrail.sk

Výstava fotografií je inštalovaná v dvoch vlakových súpravách. Jedna premáva na tratiach na východnom a jedna na západnom Slovensku. Ďalšia séria fotografií je inštalovaná v železničnom vozni, ktorý je striedavo zaraďovaný do rýchlikových súprav, ktoré premávajú na trati Bratislava – Košice. Konkrétne vozne sú označené fotografiou Alexandra Dubčeka mávajúceho z okna vlaku na bratislavskej stanici z októbra 1968.

Partnerom výstavy je národný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko. Tá zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Od 10. júna 2018 realizuje priemerne 1497 vlakov denne, z toho 221 diaľkových a 1276 regionálnych a prímestských spojov. „Je mi veľkou cťou, že sa ZSSK mohla spolupodieľať na tomto projekte. Verejnosť by nemala zabúdať na ľudí, ktorí významným spôsobom zasiahli do dejín. A Alexander Dubček je určite dôležitou osobnosťou slovenskej histórie,” uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Prečítajte si tiež:
Pozrite sa na tento 111-ročný dom situovaný na malom ostrovčeku v zálive Narragansett

Výstava fotografií vo vlakoch bude verejnosti k dispozícii do konca novembra tohto roka.

Zdroje: http://www.teraz.sk/magazin/serial-vystava-dubcek-vlaky/342598-clanok.htmlhttp://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/alexander-dubcek-vo-vlakoch-zssk.html

Foto: https://www2.teraz.sk/usercontent/photos/8/b/b/3-8bb83a1a6188c23e68bd547a8a66a5a8293ef957.jpghttp://www.slovakrail.sk/fileadmin/dokumenty/Fotografie/dubcek_vo_vlakoch/ZSSK_Alexander_Dubcek_-_medzi_svojimi_03.jpghttp://www.slovakrail.sk/fileadmin/dokumenty/Fotografie/dubcek_vo_vlakoch/ZSSK_Alexander_Dubcek_-_medzi_svojimi_01.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií