fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dubovým lesom hrozia letecké postreky. Aktivisti s tým majú problém

Máte tip? napíšte nám mailom

Lesy SR plánujú ošetriť postrekmi vyše 1500 hektárov dubových lesov. Dôvodom je premnoženie mníšky veľkohlavej. 

Štátny podnik Lesy SR plánuje urobiť postreky na viac ako 1500 hektároch dubových lesov. Opatrenia boli zaujaté kvôli premnoženiu mníšky veľkohlavej. Hovorca podniku Pavol Machava informoval o tomto probléme, a taktiež aj o tom, že škodca by mohol štátu spôsobiť škodu vo výške až 800 000 eur.

S myšlienkou postrekov ale nesúhlasia aktivisti za My sme les. Tvrdia, že by mohli poškodiť životné prostredie, ale aj samotné zdravie ľudí. Aktivisti v dôsledku týchto domnení vyzvali rezort pôdohospodárstva, aby postrekom zabránil.

Húsenica mníšky veľkohlavej. Zdroj: arboristika.sk

Karol Kaliský z My sme les tvrdí, že periodická gradácia takzvaného listrožravého hmyzu je normálnou súčasťou fungovania dubových lesov. Táto činnosť podľa jeho slov nemá žiadny dopad na ohrozenie životaschopnosti lesného ekosystému. Práve kvôli týmto faktom sa pán Kaliský vyjadril o postrekoch ako o plýtvaní verejnými financiami.

Biznis s chemikáliami?

Karol Kaliský sa taktiež domnieva, že “problém” s mníškami veľkohlavými je len zámienka, ktorá má poslúžiť na podporu biznisu s chemikáliami. Až 125 000 eur by malo byť využitých na ošetrenie viac ako 1500 hektárov, tvrdí hovorca Lesy SR.

Prečítajte si tiež:
Kolektív mladých umelcov premení najfrekventovanejšie miesto Trenčína na výstavné miesto!

Hovorca túto teóriu nepotvrdil, keď zdôraznil, že prostriedok, ktorý sa využije, sa bežne používa aj v ovocných sadoch. 

Informácie o premnožení škodcu preukázal monitoring dubových lesov podľa internetového nástroja, ktorý poskytla Lesnícka ochranárska služba.

Majiteľ lesa je povinný vykonať preventívne opatrenia

Pavol Machava tiež uviedol na pravú mieru, že každý majiteľ alebo obhospodarovateľ lesa je zo zákona povinný vykonávať preventívne opatrenia, ktoré zabránia šíreniu škodcov. Ten, kto tak neurobí, porušuje podľa jeho slov zákon. Tieto nerozvážne činy môžu viezť k šíreniu jednotlivých škodcov na ostatné zdravé porasty.

Premnoženie mníšky podľa Lesov dokázal monitoring dubových lesov pomocou internetového nástroja, ktorý pripravila Lesnícka ochranárska služba. „Najviac postihnuté sú odštepné závody Levice a Smolenice. Na základe terénnej kontroly sa vybrali tie lokality, ktoré má zmysel ošetriť – porasty cenné, súvislé, ktoré nie sú v bezprostrednej blízkosti vodných zdrojov prípadne chránených území,” dodal hovorca Lesy SR Machava.

Zdroj: teraz.sk, aktuality.sk , lesmedium.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií