Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Duda podpíše kontroverzný návrh zákona o ruskom vplyve v Poľsku

Prezident trvá na tom, že návrh nedáva výboru právomoc vylúčiť kohokoľvek z verejného alebo politického života.

29.5.2023 (SITA.sk) – Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok povedal, že podpíše kontroverzný návrh zákona o ruskom vplyve v Poľsku, ktorý sa podľa kritikov obráti proti politickej opozícii.

Tá ho vyzývala, aby návrh odmietol. Duda urobil kritikom ústupok a hoci zákon prijme, požiada ústavný súd, aby ho preskúmal. Podľa niektorých odborníkov plánovaná legislatíva porušuje ústavu.

Dobré skúsenosti s verejnými výbormi

Duda sa vyjadril, že návrh prijíma preto, lebo sa o ruskom vplyve na politiku diskutuje aj v USA a niektorých členských štátoch Európskej únie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Výbor na vyšetrovanie ruského vplyvu by mal podľa neho vzniknúť aj na úrovni Únie. Transparentnosť vo verejnom živote je podľa neho kľúčová a Poľsko má dobré skúsenosti s verejnými výbormi, ktoré vyšetrujú kľúčové sociálne a politické záležitosti.

Prezident zároveň trval na tom, že návrh nedáva výboru právomoc vylúčiť kohokoľvek z verejného alebo politického života.

Národná bezpečnosť

Dolná komora parlamentu schválila návrh zákona o ruskom vplyve, ktorý predložila vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), v piatok.

Návrh predpokladá vytvorenie štátneho výboru pre vyšetrovanie ruského vplyvu v Poľsku a národnej bezpečnosti. Podľa kritikov sa chystaná legislatíva však zameria na politickú opozíciu a môže ovplyvniť výsledok jesenných parlamentných volieb.

Vo všeobecnosti je návrh, ktorý kritici prezývajú Lex Tusk, vnímaný ako cielený na bývalého premiéra a lídra opozičnej Občianskej koalície Donalda Tuska v čase, keď sa začína predvolebná kampaň.

PiS obviňuje politika, že bol počas jeho pôsobenia ako premiér v rokoch 2007 – 2014 príliš priateľský k Rusku. Zákon vstúpi do platnosti do týždňa po jeho zverejnení.

Viac k témam: Poľský prezident, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Duda podpíše kontroverzný návrh zákona o ruskom vplyve v Poľsku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií