fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Radar Duga, chátrajúca megastavba postavená v blízkosti Černobyľa. Čo sa skrýva v zakázanom území?

Máte tip? napíšte nám mailom

Hlboko v ukrajinskom lese blízko Černobyľa leží radar Duga, obrovská sovietska inštalácia z čias Studenej vojny. Prečo?

Černobyľská havária z 26. apríla 1986 bola najväčšou jadrovou katastrofou na svete. Neexistujú miesta, kde by neboli prítomné rádioaktívne mraky. Najviac postihnutými oblasťami boli Ukrajina a Bielorusko, ktoré boli nútené evakuovať časti svojich krajín kvôli vysokej kontaminácii. Uhynuli zvieratá, veľa detí sa narodilo s predispozíciami. Černobyľ prepísal históriu ľudstva. 

Ďalšie tajomstvo Sovietskeho zväzu

Zdroj: pinterest.com

Les severne od hlavného mesta Ukrajiny, Kyjeva, však neskrýva len zónu s najvyššou kontamináciou, ale aj ďalší nepochopený pozostatok studenej vojny – Radar Duga, inštaláciu turbín a antén enormných rozmerov.

Stavba je vysoká 140 metrov a široká tak pol kilometra. Len o málo stavbách je dodnes tak hmlistá predstava, ako o tomto gigante, ktorý si v minulosti vyslúžil názvy napríklad Oko Moskvy či Ruský ďateľ.

Stroj na ovládanie mysle?

Vo svojej dobe vyvolával radar neistotu v celom západnom svete. Postavený v Sovietskom zväze na hraniciach Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, vojensky prísne strážený. Americké médiá vysielali, že Duga je zariadenie slúžiace na ovládanie myslí alebo zmenu správania ľudí. Konšpiráciám nepomohol ani podivný zvuk zo zariadenia, ktorý pripomínal ďatľa ťukajúceho do stromu.

Prečítajte si tiež:
Šokujúca správa: Populárna youtuberka zomrela po zrážke na elektrickej kolobežke
Zdroj: pixabay.com

Duga bol činný 13 rokov, od roku 1976 po rok 1989. Išlo o výstražný radar, ktorý mal Sovietsky zväz informovať o vypálení medzikontinentálnej rakety smerom k jeho územiu. V okolí sa nachádzalo na tú dobu extrémne rozsiahle dátové centrum, ktoré okrem iného obsahovalo aj podrobné kresby a opisy rakiet, ktoré bol vraj radar schopný odhaliť.

Duga nikdy nevstúpil do vojnového módu. Jeho vedúci, Vladimir Musiets, potvrdil, že radar detekoval každú vypálenú strelu. Kým však mohol aktivovať bojový režim, zastavila ho jadrová katastrofa v Černobyle. V tom čase vraj na radare prebiehali finálne kontroly.

Funkčnosť radaru je dodnes neistá. Celá groteskná stavba dala priestor rôznym konšpiračným teóriám, jedna z nich dokonca tvrdí, že havária v Černobyle bola vyvolaná zámerne, aby sa prekryl škandál s nefungujúcim obrím radarom, ktorý bol na vtedajšie pomery finančne veľmi nákladný. O radare sa nakrútilo niekoľko dokumentov a konštrukcia nápadne pripomína tú z filmu Divergencia.

Objekt patril medzi prísne utajované, na sovietskych mapách bol označovaný ako detský kemp. Dodnes je strážený a vstup na územie zakázaný. Vynára sa tu len jediná otázka – prečo?

Prečítajte si tiež:
Nezištná láska k blížnemu aj vlastná identita. Fotografické výstavy, ktoré by ste mali vidieť

Zdroj: cnn.com, novinky.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií