Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Projekt Ekoista.sk: Všimli ste si, koľko odpadu pribudlo? Poďme spolu zmeniť to, čo zakrýval sneh niekoľko mesiacov

Taktiež ste si všimli, koľko odpadu sa zrazu ukázalo, keď zmizol sneh?

Najlepšie to môžete vidieť cestou autobusom alebo vlakom. Je zarážajúce, koľko odpadkov sa nachádza vo voľnej prírode. Plechovky a plastové fľaše vytŕčajú spod lístia a medzi podbeľom sa oblyskuje sklenená fľaša z limonády. Svoje miesto si tu našli aj slamky, pneumatiky, topánky, ba dokonca aj elektrospotrebiče v podobe práčky či mikrovlnky. Všetko sú to veci, ktoré sa v prírode nikdy nerozložia, a preto v nej zotrvávajú roky. Je viac než isté, že prežijú aj nás. 

Na tento fakt sa snažili poukázať členovia projektu Ekoista, ktorí sa venujú čisteniu slovenských lesov a prírody vo všeobecnosti v ich aktuálnej kampani, o ktorej píšu i zahraničné médiá.

Na stránke ekoista.sk sa uvádza: Projekt Ekoista sme založili, aby sme urobili zmenu v našej prírode. Rozhodli sme sa, že z nej budeme odstraňovať odpad, ktorý sa tam nahromadil za celé desaťročia a žiadna organizácia to nedokáže riešiť. Naším cieľom je vyviezť zo slovenskej prírody toľko odpadu, koľko len bude možné.”

https://www.instagram.com/p/BuCCQTsgrIS/

V duchu hlavnej myšlienky sa nesie aj súčasná kampaň. Na nasledujúcich fotografiách si môžete všimnúť, ako vyzerá daný produkt na začiatku svojej cesty od výroby do obchodných reťazcov až k samotnému spotrebiteľovi. Produkt najskôr vyzerá skutočne krásne a len málokto by si ho v takomto stave nekúpil.

Na druhej strane si môžete všimnúť jeho odvrátenú tvár v podobe odpadu pohodeného v lese, na čistinkách lúk, popri hlavných cestách či na brehoch riek, kde už tak príťažlivo nevyzerá. V takomto stave by si ho pravdepodobne nekúpil nikto z nás.

Zdroj: ekoista.sk
Zdroj: ekoista.sk
Zdroj: ekoista.sk
Zdroj: ekoista.sk
Zdroj: ekoista.sk
Zdroj: ekoista.sk
Zdroj: ekoista.sk

Ak vás myšlienka tohto projektu oslovila, môžete navštíviť aj e-shop, v ktorom nájdete mnoho zaujímavých eko vecičiek vyrobených s láskou k prírode.  

Za aký čas sa to rozloží?

Zatiaľ čo sa biologický odpad rozloží do niekoľkých týždňov (napríklad banánová šupka 3 až 4 týždne) alebo mesiacov (ohryzok z jablka 2 mesiace), pri inom type odpadu to nie je také jednoduché. Presvedčiť sa o tom môžete sami:

  • cigaretový ohorok – 15 rokov,
  • plastový pohár – 50 rokov,
  • obyčajná plechovka – 50 rokov,
  • žuvačka – 50 rokov,
  • tužková batéria – 100 rokov,
  • plastové vrecko – v závislosti od typu plastu 200 až 1000 rokov,
  • PET fľaša – 450 rokov,
  • hliníková plechovka – 200 až 500 rokov,
  • sklená fľaša – tisíce rokov.

Opatrenia už schválili

Na stránke etrend.sk sa píše, že definitívny zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh bude na Slovensku platiť od 1. januára 2021.

Ako ozrejmil minister životného prostredia László Sólymos pre daný portál, zákaz sa bude týkať deviatich druhov jednorazových plastových výrobkov. Sú to plastové taniere, príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší, nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojové obaly a poháre z expandovaného polystyrénu.

Odpadu neustále pribúda a prognózy nevyzerajú o nič lepšie. Zdroj: pexels.com

Ochrancovia životného prostredia, ako aj všetci tí, ktorým záleží na osude našej planéty, odporúčajú plasty v akejkoľvek podobe nahradiť ekologickejšími variantmi, napríklad z papiera, ktorý sa rozloží približne do jedného mesiaca, alebo výrobkami na viacnásobné použitie.

Dovtedy by si mal každý uvedomiť dôležitosť recyklácie a stavať sa k prostrediu okolo seba zodpovedne. Vyhovárať sa v tomto prípade nepomôže, každý by mal začať od seba.

Zdroje: ekoista.skboredpanda.commagazin.centrum.sketrend.skinstagram.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií