Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Inšpirujme sa! V ázijských supermarketoch predávajú ovocie a zeleninu zabalenú v listoch

Nekonečné dišputy o tom, či ovocie a zeleninu treba alebo netreba baliť do „sáčkov”, by mohol ukončiť tento príklad z Ázie.

Pokračovanie pod reklamou

Textilné vs. mikroténové

Jedni si nevedia vynachváliť trendové textilné vrecúška, druhí zase nedajú dopustiť na klasické mikroténové. Zatiaľ čo prví hlásia osvetu v podobe šetrenia prírody a eliminácie plastov, iní sú zase pragmatici, ktorí si banány či pomaranče dajú do „sáčkov” – veď predsa sú tam v obchode prichystané.

O textilných sme už viackrát písali, dokonca sme sa zúčastnili na workshope šitia takýchto vrecúšok, ktoré si naozaj jednoducho a rýchlo vieme vyrobiť aj sami.

View this post on Instagram

Vedeli ste že, priemerný Slovák použije ročne 466 plastových tašiek. Spravte malú zmenu a nabudúce si do obchodu prineste svoje vlastné látkové vrecko, do ktorého si kúpite ovocie, zeleninu alebo pečivo. Vrecká sú z bavlny alebo záclon. Veľkosti a ceny: S 15×21 – 2 EUR M 22×30 – 2,5 EUR L 26×37 – 3 EUR Pre objednanie, mi napíšte správu. foto: Ivan Kalev #ecofrendly#ecokitchen #ecohouse #zerowastehome #zerowaste #nowaste #eco #recycle #environment #planet #bratislava #slovakia #upcycling #sustainability #sustainable #sustainableliving #cyclist #textile #waste #recycling #recycled #recycle #recycledfashion #recycledclothing #environmentalist #environmental #slowfashionblogger #slowfashion

A post shared by dutka (@dutka_lab) on

Tento ekologický variant naberá na popularite, no možno len v spoločnosti „eko maniakov”. Väčšina ľudí totiž stále automaticky počíta s mikroténovými vreckami, lebo veď „jeden sáčok hore-dole…” Až na to, že na Slovensku sa v Bille ročne spotrebuje 540-tisíc roliek vrecúšok, čo predstavuje okolo 108 miliónov vreciek (informácie sú z roku 2017).

Priemerný Slovák použije ročne 466 plastových tašiek, píše enviroportal.sk.

V poslednom čase sa na enormné množstvo plastov začína upozorňovať naprieč celým svetom.  Pridalo sa aj Slovensko, v rámci protiplastových opatrení bude od 1. januára 2021 platiť zákaz uvádzať na slovenský trh jednorazové plastové výrobky, ako napríklad jednorazové plastové príbory, taniere, miešadlá či slamky. Zákaz bude platiť vo všetkých krajinách Európskej únie.

POKRAČUJEME V BOJI PROTI PLASTOMMinister životného prostredia László Sólymos dnes predstavil ďalšie protiplastové…

Zveřejnil(a) Ministerstvo životného prostredia SR dne Pátek 5. dubna 2019

Od zákazníka k reťazcom

Vo veľkej miere to závisí od nás, od zvyklostí samotných zákazníkov. My sami sa rozhodujeme, čo a ako si v obchode zabalíme. Ako je to ale v prípade už zabalených potravín (ktoré, povedzme si otvorene, tento plastový obal nepotrebujú)? Napríklad samostatne zabalená každá jedna uhorka (Kaufland s tým, našťastie, končí, písali sme o tom pred pár dňami). Dve papriky v plastovom obale. Šalát v plastovom obale…

Prípadne takéto absurdnosti:

Pokračovanie pod reklamou

Príkladom je Ázia

Mohli by sme si brať príklad z ázijských obchodov: ovocie a zeleninu balia do banánových listov. Začala s tým sieť obchodných reťazcov Rimping Supermarket. V Perfect Homes píšu, že takáto baliaca technika v prípade Ázijčanov nie je novinka, práve naopak. Do listov balia zeleninu a ovocie už desaťročia, doposiaľ sa to však nedostalo do supermarketov.

Zdroj: perfecthomes.co.th
Zdroj: perfecthomes.co.th
Zdroj: perfecthomes.co.th

Preto to okamžite odfotili a zverejnili na Facebooku, kde na seba reakcie nenechali dlho čakať. Príspevok začali zdieľať ľudia z celého sveta a rýchlo sa stal virálnym. 

Tento spôsob je skutočne efektívny a ušetrí množstvo plastu, ktorý by sa buď zrecykloval, alebo pravdepodobnejšie skončil na skládkach a hovel si tam možno aj tisíc rokov.

Veríme, že by sme si podobné techniky mohli osvojiť a prispôsobiť na naše pomery – chápeme, banánové listy nám tu na Slovensku len tak nerastú, no existujú predsa iné možnosti. Čo myslíte?

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií