fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Elektromobil s bonusovým dojazdom 1100km? Prichádza Hyundai Sonata

Hyundai Sonata 2020 obsahuje niektoré pôsobivé technológie vrátane funkcie automatického parkovania. Na autosalóne v Chicagu žiarila ešte viac.

Máte tip? napíšte nám mailom

Keď príde na jar do predaja stredne veľký sedan, bude k dispozícii s hybridnými doplnkami, ktoré majú podľa spoločnosti zvýšiť celkový dojazd. Montáž solárnych článkov na strechu Hyundai Sonata nie je najúčinnejším spôsobom získavania energie. Firma však odhaduje, že strecha bude vyrábať dostatok energie na 1 100 km jazdy zadarmo ročne. Solárne články nabíjajú batériu hybridného pohonu a 12-voltovú batériu, ktorá poháňa štartovací motor a doplnky. To znamená, že môže pomôcť zabrániť klimatizácii a infosystému, aby vybili batériu, keď je vozidlo vypnuté.

Hyundai nie je prvý výrobca automobilov, ktorý ponúka solárnu strechu. Podobnú získate s luxusným hybridom Karma Revero a technológia je alternatívou aj pre elektromobil Fisker Ocean, ktorý sa začne vyrábať v roku 202. Holandský startup Lightyear vyvíja automobil poháňaný predovšetkým solárnymi článkami a záložnou batériou. Panely sú však ťažké, drahé a málo účinné pri premene slnečného žiarenia na energiu, takže nie je jasné, ako bude trend napredovať.

Šetrná Sonata a 192 koní

Či solárna strecha alebo nie, hybridná Sonata 2020 by mala byť veľmi úsporná. Spoločnosť Hyundai očakáva kombinovanú maximálnu spotrebu 5,4 litra. Je to rovnaké ako pri základnej Toyote Prius, ale platí to len pre model Blue trim, zameraný na efektivitu. Ďalšie dve prevedenia Sonaty Hybrid – SEL a Limited – podľa Hyundai zhltnú približne 6 litrov na 100 km.

Prečítajte si tiež:
Opíš nám svoj letný zážitok a vyhraj skvelé ceny

Hybridný systém Sonata je poháňaný štvorvalcovým motorom s objemom dva litre a jedným elektrickým motorom. Tie spolupracujú pri odosielaní sily 192 koní na predné kolesá. Na rozdiel od hybridov konkurenčných výrobcov Honda a Toyota má Sonata prispôsobenú prevodovku. Šesťstupňová automatika podľa Hyundai poskytuje zábavnejší zážitok z jazdy ako alternatívy bez prevodových stupňov. Hyundai uvádza:

„Softvér Active Shift Control monitoruje zmeny každých 500 sekúnd, aby držal prevod, benzínový motor a elektrický motor v súlade, a tým maximalizoval počet najazdených kilometrov.“

Sonata Hybrid má rovnako extrovertný imidž ako nehybridný model, doplnený o LED prvky od svetlometov po kapotu. Hybridný model dosahuje podľa Hyundai nízky koeficient odporu vzduchu 0,24 vďaka novej mriežke, aktívnym vzduchovým klapkám a aerodynamickým kolesám. Hybrid má tiež štandardné Apple CarPlay a Android Auto, rovnako ako funkciu Hyundai Digital Key, ktorá umožňuje vodičovi použiť smartfón namiesto kľúča. K tradičným pomôckam patrí adaptívny tempomat, monitorovanie mŕtvych uhlov, asistent jazdných pruhov a zadná kontrola premávky.

Hybridný Hyundai Sonata 2020 bude v predaji v priebehu niekoľkých mesiacov. Ceny budú známe pred uvedením na trh, ale očakáva sa hodnota vyššia ako 22 tisíc eur, keďže tam začína nehybridná verzia. Hyundai tiež ponúkne športovejší model Sonata N-Line s objemom 201 koní.

Prečítajte si tiež:
Pripravovali sa na príchod jedného bábätka, no osud im nadelil identické trojčatá. Ako si táto rodinka nažíva?

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/futuristicke-ruske-zbrane-o-ktorych-ste-nikdy-nepoculi/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií