fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Budúcnosť ovládnu elektromobily: Slovensko nebude výnimkou

Máte tip? napíšte nám mailom

Oslavuje sa ich šetrnosť voči prírode a energetická nenáročnosť. Napriek tomu majú svojich kritikov. Ani tí však nie sú schopní zastaviť ich rozmach. Elektromobily sú tu a v najbližších rokoch sa majú stať štandardom.

Vzostup elektromobilov

Veľkou otázkou motoristov je kúpa elektromobilu. Zatiaľ čo mnohí váhajú, počet nových majiteľov elektrických áut rapídne stúpa. Môže za to aj strach z klimatickej krízy. Prechod z fosílnych palív však pre väčšinu ľudí zostáva výzvou a naďalej zostávajú skeptickí. Veď na rozdiel od benzínového alebo naftového motora, elektromobil poháňa elektrina. Čo keď sa vybije batéria?

Jazda bez starostí

Nemusíte sa obávať, že sa vám batéria vybije už po niekoľkých kilometroch a vy zastanete uprostred diaľnice. Každý moderný elektromobil by ich mal na jedno nabitie zvládnuť stovky. Niektoré modely sa pýšia viac než 600-kilometrovým dojazdom. Poľahky by ste tak mali zdolať trasu z Bratislavy do Košíc a zostala by vám ešte aj rezerva.

Kontroverzné batérie

Elektromobilom sa najčastejšie vytýka práve ich batéria. Podľa švédskej štúdie sa pre každú kWh batériu vyprodukuje 150 až 200 kilogramov CO2. Autorky štúdie ďalej tvrdia, že jedna batéria elektromobilu značky Tesla vytvorí počas svojej výroby rovnako veľa CO2 ako auto na spaľovací motor za 8 rokov. S týmto tvrdením však nesúhlasí zakladateľ Tesly, Elon Musk. Na výrobu jednej batérie vraj spotrebujú podstatne menej energie a tú čerpajú z obnoviteľných zdrojov.

Budúcnosť ovládnu elektromobily: Slovensko nebude výnimkouS elektromobilom ušetríte

Elektromobil v porovnaní s klasickým autom stále stojí o niečo viac, za elektrinu však zaplatíte o tri štvrtiny menej ako za benzín. Keďže elektromobily nepoznajú výmenu oleja, ušetríte aj na údržbe. Navyše, podľa prognóz by do roku 2040 mali v predaji prekonať vozidlá na fosílne palivá.

Deficit nabíjacích staníc

V Anglicku je už dnes nabíjacích staníc pre elektromobily viac než púmp pre ostatné autá. Na Slovensku je situácia trochu iná. Nabíjacích staníc je u nás menej a sú rozmiestnené strategicky. Najviac ich nájdete na západe, v Bratislave. Menšie mestá a dediny si na tie svoje budú musieť ešte počkať. Príkladom je Rimavská Sobota, ktorá už požiadala štát o dotáciu. Slovensko sa však v počte nabíjacích staníc radí medzi špičku Európy.

Budúcnosť ovládnu elektromobily: Slovensko nebude výnimkouČo prinesie budúcnosť

V súčasnosti vedci vyvíjajú rýchlonabíjacie batérie do elektromobilov, ktoré by sa v najbližších rokoch mali stať realitou. Nová technológia umožní počas desiatich minút dobitie až na 300 kilometrov dojazdu. Zatiaľ je to iba teória a realita môže byť úplne iná. Úspech by však znamenal kratší čas strávený nabíjaním a o dôvod viac pre kúpu vlastného elektromobilu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií