fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemecké mesto sa pýši semaformi s podobizňou Elvisa. Nebol to vôbec lacný špás

Máte tip? napíšte nám mailom

Kráľ rokenrolu je späť, tentoraz v podobe signalizačného zariadenia. Mesto Friedberg sa pridáva k tradícii nemeckých miest s inštaláciou semaforu známej osobnosti.

Elvis Presley je opäť pripravený ukázať správny smer. Na nemeckom námestí nesúcom jeho meno (Elvis Presley-Platz) dali úrady nainštalovať tri špeciálne semafory s jeho podobizňou. Červená silueta Elvisa za mikrofónom upozorňuje ľudí neprekračovať cestu, zatiaľ čo zelené svetlo ukazuje kráľa rokenrolu v známej tanečnej kreácii.

Mesto sa nechalo počuť, že ho turistická atrakcia stála okolo 900 .

Semafory slúžia aj ako nástroj na prilákanie turistov. Zdroj: dw.com

Prečo práve tam?

Semafory neboli do mesta Friedberg vybrané náhodne. Málokto vie, že v ňom mladý Elvis v rokoch 1958 až 1960 slúžil ako vojak v americkej armáde. Žil v neďalekom meste Bad Nauheim. S Friedbergom, ktoré má niečo vyše 28 000 obyvateľov a leží blízko Frankfurtu, ho spája ďalšie silné puto v podobe ženy.

Práve tu sa prvýkrát stretol so svojou budúcou manželkou Priscillou, ktorú si vzal po 7-ročnom vzťahu.

Obe mestá sa snažia zabezpečiť, aby sa na kráľa, ktorý zomrel v roku 1977 ako 42-ročný, nikdy nezabudlo. Zatiaľ čo Friedberg zapojil semafory, v meste Bad Nauheim sa koná každoročne Európsky festival Elvisa a v najbližšom čase mu plánuje postaviť bronzovú sochu.

Elvis bol v meste Friedberg dva roky na vojenskej službe. Zdroj: dw.com

Nasledovanie trendu

Transformácia semaforov nie je v Nemecku novým pojmom a za posledné roky sa stala priam trendovou. Najslávnejšie sú Ampelmännchen v Berlíne, vytvorené v roku 1961. Pre mesto Augsburg je typická bábková postava Kasperl v špicatom klobúku, Mainz má svoje vlastné Mainzelmännchen, Bonn má beethovenské semafory a mesto Trier vlastní semafory s podobizňou Karla Marxa. Východné mesto Erfurt má od roku 1980 až 14 rôznych druhov svetiel.

Zdroj: dw.com

Prečítajte si tiež:
Šialení vládcovia #3: Nero - najkrutejší cisár v histórii
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií