fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Emily D. Beňová: Som veľmi hanblivý človek, no rada prijímam výzvy #ROZHOVOR

Máte tip? napíšte nám mailom

“Nešlo mi o slovenských 50 odtieňov…”

Skvelá spisovateľka Emily D. Beňová sa písaniu venuje od puberty a svoj prvý román napísala už v 19-tich rokoch. Po úspešných fantasy knihách sa pustila do písania erotickej trilógie V objatí, ktorej prvé dva diely, V objatí gentlemana a V objatí nepriateľa, zožali na trhu úspech. Emily nám v rozhovore prezradila, kedy vyjde tretia časť a o čom bude, čo plánuje do budúcna, ale aj to, že písanie šteklivých románov vôbec neplánovala, no svoje rozhodnutie neľutuje. 

Začiatkom roka 2016 sa na pultoch kníhkupectiev objavil Váš román V objatí gentlemana, ktorý upútal pozornosť nejednej ženy svojím zaujímavým, šteklivým, no zároveň tajomným dejom. Prečo ste sa po písaní úspešných fantasy kníh rozhodli práve pre erotickú sériu?

Pravdou je, že napísanie erotiky bol len pokus. Neplánovala som to poslať do vydavateľstva a už vôbec som to nemala v úmysle vydať. Snažila som sa len napísať román s erotickým ladeným dejom. Na moje veľké prekvapenie sa mi knihy písali ľahko, hoci som tomuto žánru nebola celkom naklonená.

Prvé dva diely sú písané s ľahkosťou, a tak nie je problém prelúskať sa príbehom za naozaj krátky čas. Koľko Vám trval celý proces písania, spolu s vymyslením deja a hlavnou zápletkou? Kde vlastne vznikol nápad na napísanie Gentlemana?

Nápad mi vnukla sesternica. Navrhla mi, aby som napísala niečo odvážnejšie. Spočiatku som to odmietala. V podstate som ani netušila, ako sa takéto „šteklivé“ knihy píšu, no sama som zostala prekvapená, ako ľahko mi písanie a vymýšľanie príbehu ide. Práve pri písaní tejto série som si uvedomila, že som flexibilný autor, ktorý sa dokáže prispôsobiť viacerým žánrom. Nemala som premyslený dej, len mená postáv a ich svety. To, ako sa ich osudy prepletú, a ako dôjde k ich prvému stretnutiu, sa zrodilo priamo počas písania.

Napísanie prvej knihy mi trvalo takmer deväť mesiacov a kým sa dostala na pulty kníhkupectiev prešili dva roky. V tej dobe som mala napísané už všetky časti.

Oba diely skončili s otvoreným koncom. Baví vás trápiť čitateľov? 🙂

😀 Skôr by som povedala, že ich rada nechávam v neistote. Snažím sa písať knihy tak, aby ich zaujali od prvej po poslednú stránku. Ak by som záver neurobila rovnako pútavý, ako bol začiatok či stred, čitatelia by sa na ďalšiu časť nemali dôvod tešiť. Preto svoje knihy končím tak, aby mojim čitateľom dávali najavo, že aj v ďalšej časti ich čaká dej plný pútavých okamihov, odvážnych zápletiek a iskrivej erotiky.

12321503_874561385983586_5512432815450300146_n

O niekoľko týždňov uzrie svetlo sveta kniha V objatí milenca – tretí diel tejto série. Vedeli by ste o ňom svojim priaznivcom povedať niečo bližšie?

Tretí diel uzrie svetlo sveta 14.2.2017 na čo sa už teraz veľmi teším. Verím, že táto záverečná časť Vás dostane natoľko, že ostane v povedomí čitateľov ešte dlho. A o čo v knihe pôjde? Po zlomovom okamihu, ktorý nepoznačil iba Melany, ale aj Sebastiana sa ich cesty nanovo rozdelia. Tentoraz to však vyzerá, že už navždy. Sebastian sa utiahne späť do miliónového sveta a Melany musí začať odznova. Obaja sú odhodlaní zabudnúť, no osud je potvora a znova sa rozhodne zamiešať karty vo chvíli, kedy to Melany najmenej čaká. Náhodné stretnutie spustí lavínu pocitov, ktorým sa nedokážu brániť, lenže cesta späť ani zďaleka nie je taká jednoduchá. Medzi nimi stoja prekážky, ktoré sa nedajú len tak preskočiť. Odolá ich láska neprajnosti okolia? Alebo ich to, čo urobila Melany rozdelí navždy? Verím, že Milenec čitateľov zaujme rovnako ako prvé dve časti.

Prečítajte si tiež:
Kim Kardashian predviedla neskutočne úzky pás! Dala si vyoperovať rebrá?

V recenziách čitateľov prvého aj druhého dielu sa často spomína, že dej sa nápadne podobá na známu trilógiu 50 odtieňov sivej – tituly “V objatí” sú síce oveľa tenšie a dej nie je rovnaký, no prostredie a hlavné postavy sú si celkom podobné. Čerpali ste námet a inšpiráciu z tohto príbehu a snažili ste sa priniesť niečo ako jeho slovenskú verziu?

Nešlo mi o slovenských 50 odtieňov. Ona je obyčajná baba a on bohatý mladý muž. Jediná podobnosť je v tomto, no ľudia to porovnávajú, pretože kniha vyšla tesne po sfilmovaní 50 odtieňov. Taktiež by to mohli prirovnávať k nejakým iným knihám či filmom. Dokonca som sa stretla s názorom, že moja kniha pripomína film Pretty woman. Ja v tom podobnosť nevidím. Je to moja kniha, dielo napísané z mojej hlavy, z mojich myšlienok. Len som sa snažila stvoriť knihu, ktorá bude uveriteľná, romantická a vášnivá zároveň.

15055669_10202466419977130_289859291711349786_n

Na to, aby človek mohol písať tento druh literatúry pravdepodobne musí mať bujnú fantáziu a nesmie byť hanblivý. Nemali ste pri prvých riadkoch obavu, ako tento príbeh príjme vaše okolie? Predsa len, niektoré scény sú opísané veľmi pestro…

V tomto sa asi vymykám normálu 😀 Som veľmi hanblivý človek, no rada prijímam výzvy a toto bola pre mňa obrovská výzva. Čo sa týka mojej fantázie, tak tú mám až neuveriteľne pestrú. Práve preto mi vyhovuje písanie fantasy, lebo tam sa nemusím držať pomyselných hraníc reality.

Keď som písala erotické časti, snažila som sa ich opísať tak, aby boli pútavé, presvedčivé a čo najvernejšie. Sama som sa pri tom potila a červenala sa. Stále som sa obzerala cez rameno, či za mnou niekto nestojí a náhodou nečíta to, čo práve píšem. Erotika v knihách je opísaná naozaj detailne, no jemne a iskrivo, nezachádzam do vulgárnosti. Chcela som zachovať romantiku a zároveň ich intímny život okoreniť prvkami, ktoré sú plné strhujúcej vášne.

Prečítajte si tiež:
Vyše 25 miliónov zobrazení a milión likov! Prečo? Uvidíte vo videu!

Postavy sú vsadené do prostredia New Yorku, no kto pozná moje knihy vie, že všetky moje romány sa odohrávajú v cudzích krajinách. Priznám sa, že po podpísaní zmluvy k prvej knihe som aj váhala, či robím dobre. Písanie erotiky povie o autorovi veľmi veľa, v podstate ide s kožou na trh. Mala som aj obavu, čo na to povie okolie, no potom som si povedala: Veď ja sa nemám za čo hanbiť. Nie som prvá ani posledná, čo napísala „kučeravé“ knihy. Okolie ma prijalo aj s mojou knihou, za čo som nesmierne vďačná.

nepriatel

Aký je váš názor na to, že v posledných rokoch je červená knižnica pomerne vyhľadávaná a obľúbená?

Nevidím v tom nič zlé. Doba jednoducho napreduje, ľudia sú čoraz náročnejší a odvážnejší. Neboja sa siahnuť po iskrivejších knihách.

Máte už nejakú predstavu o vašej ďalšej knihe, alebo sa momentálne plne sústreďujte na dokončenie tohto diela?

Tretia časť je už vo vydavateľstve, kde prechádza korektúrami. Teraz si užívam pokojné dni s rodinou. Mám napísaných viac kníh, ktoré by som postupne, ak sa mi podarí nájsť vydavateľa, chcela zhmotniť do knižnej podoby. Myseľ spisovateľov nikdy nespí, a preto mám v hlave už ďalší námet na novú knihu. Dokonca jedna mi vyjde aj v inom vydavateľstve, ale nechajte sa prekvapiť.

Na záver sa Vás ešte spýtam jednu vec – keď budú mať vaše dcérky vhodný vek, dovolíte im, aby si príbeh o Melany a Sebastianovi prečítali tiež?

Áno. Ak budú dospelé a budú mať záujem, nebudem im brániť. V knihe nie je napísané nič nevhodné, dokonca by som mohla povedať, že im niektoré „skratové“ rozhodnutia Melany môžu ukázať, čo je správne a čo nie. Nemám sa za čo hanbiť. Knihy sú dušou autora, jeho snami, túžbami a sčasti aj skutočnými okamihmi. Na svoje knižné deti som hrdá rovnako, ako som hrdá na svoju rodinu.

emily

Ďakujem magazínu Klocher.sk za to, že ma oslovil a dal mi šancu povedať o sebe aj o svojich knihách viac. Taktiež moje veľké ďakujem patrí redaktorke, ktorá mi „ušila“ otázky na mieru, vydavateľstvu Moderné romány, ktoré mojim „Objatiam“ dalo šancu a ,samozrejme, Vám mojim úžasným čitateľom, pretože bez vás by som nebola tým, čím som teraz.  ĎAKUJEM.  S úctou Vaša Emily D. Beňová

Zdroj: Emily D. Beňová ; Foto: facebook.com  martinus.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií