fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obnovená epidémia osýpok v Európe: Zachráni nás naozaj očkovanie?

Máte tip? napíšte nám mailom

Osýpky sa znovu vyskytujú v celej Európe, dokonca aj v krajinách, kde došlo takmer k ich úplnému vymiznutiu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa obáva a vyzýva zvýšiť počet zaočkovaných.

Očkovanie pred cestou do zahraničia - klocher.sk
Zdroj: Pexels

Podľa štatistík WHO sa v prvom polroku 2019 vyskytlo v 48 krajinách Európy až 89 994 prípadov osýpok, čo je viac ako dvojnásobok oproti minulému roku. Čo je však horšie, za toto krátke obdobie je počet postihnutých ľudí osýpkami vyšší, ako celkový počet prípadov zistených v roku 2018. Vtedy bolo osýpkami nakazených 84 462 ľudí. Najviac postihnutými štátmi sú Česká republika, Grécko, Anglicko a Albánsko.

https://twitter.com/WHO/status/1166988537088155649

„Obnovenie prenosu osýpok je vážny problém. Ak sa v našej spoločnosti nezavedie a neudrží vysoké imunizačné pokrytie, bude to mať za následok zbytočné utrpenie detí a dospelých. Niektorí z nich môžu na osýpky dokonca aj zomrieť,“ varuje Günter Pfaff, predseda Komisie pre znižovanie výskytu osýpok a rubeoly.

„Je to budíček pre svet,“ varuje WHO

Zdravotnícke systémy, ktoré fungujú

Napriek tomu, že očkovanie proti osýpkam je v európskych krajinách bežne dostupné (na Slovensku povinné), počet nakazených detí a dospelých je stále privysoký. Dôvod? Odmietanie očkovania. Osýpky sú pritom extrémne nákazlivé a môžu viesť k závažným, až smrteľným komplikáciám. V prvej polovicu roku 2019 bolo v Európe 37 smrteľných prípadov osýpok, v roku 2018 74 prípadov.

Prečítajte si tiež:
Chudnutie nemusí byť stresujúce, stačí si vytvoriť 8 jednoduchých návykov, ktoré nám pomôžu

Osýpky sa zvyčajne prenášajú priamym kontaktom alebo vzduchom. Infikujú dýchacie cesty a potom sa šíria do celého tela.

Pacienti mladší ako 19 rokov

„Myslím si, že toto dôvod, aby sa prebudil svet. Nestačí dosiahnuť vysoké národné pokrytie, musí sa to urobiť všade, v každej rodine,“ uvádza Kate O’Brien, riaditeľka WHO pre imunizáciu.

V Európe je väčšina postihnutých osôb mladších ako 19 rokov (60% prípadov). Z dôvodu rýchleho prenosu tohto ochorenia a nárastu úmrtí sa preto v 12 krajinách Európy, vrátane Francúzska a Nemecka rozhodlo, že očkovanie bude povinné od marca 2020. Na Slovensku je očkovanie povinné od roku 1969.

Počas minulého roka, sa v Európe, v období od 1. januára do 31. júla 2018 vyskytlo 129 239 prípadov osýpok. Za prvých sedem mesiacov tohto roka sa však ich počet strojnásobil. Celkovo bolo zaznamenaných 364 808 prípadov. WHO tiež odhaduje, že na celom svete je hlásených menej, ako jeden z desiatich prípadov, čo znamená, že rozsah epidémie je oveľa väčší, ako oficiálne štatistiky.

Prečítajte si tiež:
4 tipy, ako originálne a vkusne skombinovať trendy ozdobné popruhy HARNESS
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií