Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Erdoğan je presvedčený o obnove čiernomorskej obilnej dohody, s Putinom má rokovať v auguste

Ukončenie čiernomorskej obilnej iniciatívy bude mať celý rad škodlivých dôsledkov, vyjadril sa Erdoğan.

21.7.2023 (SITA.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan verí v možnosť pokračovania čiernomorskej obilnej iniciatívy po jeho rokovaniach s ruským vodcom Vladimirom Putinom. Vyhlásil to podľa portálu Európska pravda, ktorý sa odvoláva na tureckú agentúru Anadolu.

Putin navštívi Turecko

Erdoğan vo štvrtok počas návratu z cesty po troch krajinách Perzského zálivu v prezidentskom lietadle novinárom povedal, že Ankara pokračuje v spolupráci s Moskvou, najmä na úrovni ministerstiev zahraničných vecí.

S Putinom chce tiež podľa vlastných slov rokovať o predĺžení „obilnej dohody“ telefonicky aj počas jeho plánovanej augustovej návštevy v Turecku.

Chce predísť škodlivým následkom

Ukončenie čiernomorskej obilnej iniciatívy bude mať celý rad (škodlivých) dôsledkov, od zvýšenia globálnych cien potravín, v niektorých regiónoch až po hladomor a následne nové vlny migrácie. Neváhame sa chopiť iniciatívy, aby sme tomu zabránili. Verím, že podrobnou diskusiou s (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom zabezpečíme pokračovanie tohto humanitárneho pohybu,“ vyjadril sa Erdoğan a dodal, že jeho krajina vynaloží všetko úsilie vrátane diplomatického, aby oživila „obilnú dohodu“ a je presvedčený, že vďaka tomuto úsiliu sa im podarí zabezpečiť pokračovanie dohody týkajúcej sa „obilného koridoru“.

Rusko 17. júla oznámilo ukončenie „obilnej dohody“ a vyhrážalo sa všetkým stranám, ktoré by sa pokúsili pokračovať v tejto iniciatíve bez účasti Ruska.

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Turecký prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Erdoğan je presvedčený o obnove čiernomorskej obilnej dohody, s Putinom má rokovať v auguste © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií