Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Erdoğan podporil švédske členstvo v NATO, čaká sa na zelenú od Maďarov

Rozhodnutie tureckého prezidenta privítali aj viacerí spojenci v NATO vrátane USA, Nemecka a Spojeného kráľovstva.

11.7.2023 (SITA.sk) –
https://cdn.sita.sk/sites/34/2023/07/erdogan-vstup-svedska-do-nato.mp3

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan podporil vstup Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Po rokovaniach s lídrami oboch krajín vo Vilniuse to oznámil šéf aliancie Jens Stoltenberg.

Erdoğan podľa jeho slov švédske členstvo v NATO čoskoro zverí parlamentu a „zabezpečí jeho ratifikáciu“.

Informuje o tom spravodajský portál BBC. „Som veľmi šťastný, je to dobrý deň pre Švédsko,“ vyjadril sa v tejto súvislosti švédsky premiér Ulf Kristersson.

Desaťročia švédskej a fínskej neutrality

Rozhodnutie tureckého prezidenta privítali aj viacerí spojenci v NATO vrátane USA, Nemecka a Spojeného kráľovstva. Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO.

Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, švédske členstvo blokovalo Turecko s argumentom, že je Štokholm príliš zhovievavý k militantným kurdským skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristické. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.

Maďarsko s ratifikáciou posledné

Skôr počas pondelka Erdoğan naznačil prepojenie podpory Švédska v NATO so znovuotvorením prístupových rokovaní Turecka do Európskej únie (EÚ).

Predstavitelia Únie túto požiadavku rýchlo zamietli s tým, že sú to dve rozdielne záležitosti. Vo vyhlásení po oznámení dohody však NATO uviedlo, že Švédsko bude aktívne podporovať snahy o „oživenie procesu pristúpenia Turecka k EÚ“, čo by zahŕňalo modernizáciu colnej únie a vízovú liberalizáciu.

Okrem Turecka členstvo Švédska ešte doteraz neratifikovalo Maďarsko. Stoltenberg sa v tejto súvislosti vyjadril, že „Maďarsko dalo jasne najavo, že nebude s ratifikáciou posledné“. „Myslím si, že tento problém sa vyrieši,“ skonštatoval.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, Summit NATO, Turecký prezident, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Erdoğan podporil švédske členstvo v NATO, čaká sa na zelenú od Maďarov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií