fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Erich Maria Remarque, predstaviteľ stratenej generácie, by mal dnes 120 rokov

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako sme len kedysi nemali radi povinnú literatúru! Zdala sa nám nezaujímavá, vzdialená. Nechápali sme, čo tým chcel autor povedať. Predsa len bola vtedy iná doba, iné zmýšľanie, iné konvencie. No a v rámci hodín literatúry sme sa na strednej škole nepochybne stretli okrem Ťapákovcov, Malého princa či Kto chytá v žite aj s románom Na západe nič nového.

Svetoznámy protivojnový román napísal nemecký spisovateľ, predstaviteľ takzvanej stratenej generácie, Erich Maria Remarque. Od jeho narodenia uplynie v piatok 22. júna 120 rokov.

Erich Maria Remarque, vlastným menom Erich Paul Remark, sa narodil 22. júna 1898 v nemeckom Osnabrücku. Syna kníhviazača a študenta katolíckeho seminára poslali v júni roku 1917 na prvou svetovou vojnou zmietaný západný front.

Už 31. júla 1917 ležal v poľnom lazarete s prestreleným krkom, črepinami v ľavej nohe a pravom ramene. Vojna sa pre neho skončila.

erich maria remarque
Obálka prvého vydania knihy Na západe nič nového, 1929. Zdroj: abebooks.com

V nasledujúcich rokoch mal problémy začleniť sa do spoločnosti a vystriedal niekoľko zamestnaní. Životom sa predieral ako pokladník, kamenár, organista, učiteľ klavírnej hudby či obchodný cestujúci. Neskôr pôsobil ako redaktor a popri tom cestoval. V roku 1932 ušiel do Švajčiarska a o rok nato už nacisti v Nemecku pálili jeho knihy. O nemecké občianstvo prišiel v roku 1938 a následne emigroval do Spojených štátov amerických (USA), kde získal americké občianstvo. Po druhej svetovej vojne žil striedavo v USA a Švajčiarsku. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Prečítajte si tiež:
Prezidentka Zuzana Čaputová odhalila svoje súkromie! Takto vyzerá domov hlavy štátu

K velikánom svetovej literatúry sa Remarque zaradil s románom Im Westen nichts Neues (Na západe nič nového, 1928), v ktorom nepateticky a naturalisticky opísal osudy skupiny nemeckých vojakov na západnom fronte počas prvej svetovej vojny. Dielo napísané za šesť týždňov otriaslo svetom a behom troch rokov sa predalo tri a pol milióna výtlačkov. Realistický protivojnový román sa stal povinným čítaním na mnohých stredných školách a dočkal sa aj dvoma Oscarmi oceneného filmového spracovania (All Quiet on the Western Front, 1930).

A vedeli ste, že Elton John má rovnomennú pesničku?

Zverstvá odohrávajúce sa počas prvej a druhej svetovej vojny a ich negatívnom vplyvu na ľudí priblížil Remarque aj v beletriách, ako napríklad Der Weg zurück (Cesta späť, 1931), Der Funke Leben (Iskra života, 1952), Zeit zu leben und Zeit zu sterben (Čas žitia a čas umierania 1954), Die Nacht von Lissabon (Noc v Lisabone, 1962).

Hovorí sa, že úspešný spisovateľ Erich Maria Remarque bol veľkým milovníkom žien, miloval veľa, ale vždy diskrétne. V tejto súvislosti mu prischlo označenie “Clark Gable literatúry”. V roku 1958 sa oženil s americkou filmovou hviezdou Paulettou Goddardovou, exmanželkou Charlieho Chaplina.

Prečítajte si tiež:
Toto je pravá hrdinka: inšpiratívna žena anulovala 2500 detských manželstiev a dievčatá poslala späť do škôl
erich maria remarque
V roku 1958 sa oženil s Paulette Goddardovou. Bola to jeho tretia manželka. Zdroj: ndr.de

Erich Maria Remarque zomrel 25. septembra 1970 v Locarne vo Švajčiarsku vo veku 72 rokov.

Cenu mieru nesúcu spisovateľovo meno udeľuje jeho rodné mesto od roku 1991 s dvojročnou periodicitou. Aktuálnou laureátkou ocenenia za rok 2017 sa v máji 2018 stala turecká novinárka, esejistka a spisovateľka Asli Erdoganová.

Zdroj: teraz.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií