Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Erik Tomáš chce posilniť odbornú spôsobilosť vedúcich pracovníkov na inšpektoráte práce, rokovanie by sa malo začať v auguste

Zmeny nebudú mať negatívny dopad na štátny rozpočet.

25.6.2024 (SITA.sk) – Minister Erik Tomáš chce posilniť odbornú spôsobilosť vedúcich pracovníkov na inšpektoráte práce. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje novelu zákona o inšpekcii práce, ktorej cieľom je zlepšiť odbornú spôsobilosť vedúcich zamestnancov inšpektorátov práce a generálneho riaditeľa Národného inšpektorátu práce (NIP).

Zároveň je v pláne zosúladenie nového logotypu na preukazoch a riešenie problémov z aplikačnej praxe.

Negatívny dopad na štátny rozpočet

Vláda SR by o tejto novele zákona mala začať rokovať v auguste 2024. Zmeny nebudú mať negatívny dopad na štátny rozpočet, náklady na zmenu logotypu predstavujú odhadované výdavky.

„V súčasnosti riadiaci pracovníci inšpektorátov práce potrebujú len vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a päťročnú odbornú prax v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, inšpekcie práce alebo pracovného práva, bez povinnosti mať prax ako inšpektori práce. Generálni riaditelia NIP doteraz nepotrebovali predchádzajúcu riadiacu skúsenosť, čo sa má novou úpravou zmeniť,“ uvádza sa v dokumente.

Materiál vyžaduje od riaditeľov inšpektorátov práce päťročnú odbornú prax ako inšpektori práce. Od generálneho riaditeľa NIP žiadajú vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa spolu s päťročnou praxou v riadiacej pozícii.

Nový vzor logotypu

Ďalšie problémy, ktoré je podľa rezortu práce potrebné riešiť, vychádzajú z aplikačnej praxe. „Týkajú sa precizácie momentu ukončenia inšpekcie práce, možnosti predĺženia lehoty na výkon inšpekcie práce, uloženia poriadkovej pokuty osobe, ktorá marí výkon inšpekcie práce, či lehoty, dokedy je možné správne konanie za spáchanie správneho deliktu,“ píše sa v návrhu novely zákona.

Ministerstvo chce zároveň zosúladiť aj nový vzor logotypu preukazov pre inšpektorov a inšpektorky práce v súlade s logotypom, ktorý sa používa pre všetky písomnosti v rámci sústavy inšpekcie práce.

Viac k témam: Inšpektorát práce, Logo, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Novela zákona, Sociálne
Zdroj: SITA.sk – Erik Tomáš chce posilniť odbornú spôsobilosť vedúcich pracovníkov na inšpektoráte práce, rokovanie by sa malo začať v auguste © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií